V soutěži Chytrá města Brno uspělo se startupovým inovačním katapultem
Brno, 16. prosince 2024 - I letos se Brno zařadilo mezi chytrá města oceněná ve stejnojmenné soutěži. Mezi zhruba osmi desítkami přihlášených projektů zabodovalo se startupovým inovačním katapultem, který propojuje veřejnou správu s podnikatelským sektorem a umožňuje efektivní testování řešení v praxi.
„Brnu se podařilo uspět ve velké konkurenci, kde kromě municipalit soupeří i soukromý sektor nebo městské společnosti. Je ale vidět, že se Brno v takové konkurenci neztratí a že se nám v oblasti inovací daří přicházet s novými a funkčními nápady. Mám radost, že mezi oceněnými projekty jsou i další brněnské vlaštovky, které ukazují, že jsme střediskem šikovných a aktivních lidí schopných ukazovat nové cesty,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.
Brno zvítězilo v kategorii IDEA s projektem Startupový inovační katapult Magistrátu města Brna – inovační schéma. „Ve zkratce jde o princip, ve kterém město propojuje startupy a městské firmy. V této roli prostředníka na sebe přebírá určitá rizika, která obě strany vnímají. Vytváří tak bezpečné prostředí pro testování a zavádění inovací. Startupy dostanou příležitost prezentovat své nápady a otestovat je v reálném prostředí. Městské společnosti mohou zkoušet nové technologie bez obav z neúspěchu nebo byrokratických překážek,“ uvedla zastupitelka pro spolupráci s výzkumnými organizacemi Anna Putnová. „Startupy jsou zároveň v procesu partnery, nikoli jen dodavateli. Veřejná správa definuje své potřeby, poskytuje zpětnou vazbu, takže produkty se tomu mohou přizpůsobovat,“ doplnila Putnová.
Startupový inovační katapult je rozdělený do tří fází. Nejprve deset začínajících podniků testuje svá řešení v menším měřítku. V této fázi se zkouší základní funkčnost řešení na malém vzorku po krátkou dobu, například jeden měsíc. Díky tomu se ukáže, zda řešení v praxi funguje, případně se identifikují nedostatky. Pokud jsou potřeba výrazné úpravy, startup dále nepokračuje a namísto toho investuje do vývoje. Později se může znovu přihlásit se zdokonaleným produktem.
Polovina z nich postoupí do další fáze, kde rozšíří implementaci. Zde se klade důraz na škálování, například na nasazení řešení v celé městské části nebo na jeho dlouhodobé hodnocení.
Nakonec je vybrán jeden projekt, jehož řešení se realizuje v podmínkách blízkých reálnému provozu. Řešení je nasazováno po dobu jednoho roku v prostředí, kde jej městská společnost může vyhodnotit na základě reálných výsledků. Tím startup získá reference a možnost rozšíření na trhu. Město si mezitím ověří přínosy daného řešení.
Zdroj: TIS MMB, foto: Ingimage
|
- Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou
- Co je to hromadný extrém? Na jakých faktorech to závisí?
- Jaké příslušenství byste měli používat pro svůj vůz