V Brně absolvují elitní čeští záchranáři se speciálně vycvičenými psy

Brno, 30. dubna 2011 (MEDIAFAX) - Třiapadesát nejlepších psovodů z Česka, Slovenska a Rakouska se speciálně vycvičenými záchranářskými psy se sjelo v sobotu do Brna, aby zde absolvovali dvoudenní mezinárodní zkoušky způsobilosti, uvedl Pavel Šabacký z Kynologické záchranné jednotky České republiky.

 

Zachranky-zraneni-1

Psi se svými psovody musejí během náročného víkendu zvládnout hned několik disciplin - kromě poslušnosti a zvládání překážek je čekají i takzvané speciální práce. "Právě speciální práce jsou tou nejzajímavější disciplínou. Jde o vyhledávání zasypaných osob v sutinách po pádu budov nebo vyhledávání ztracených lidí v plošných terénech či stopování," řekl Šabacký. Elitní tuzemské psovody a jejich neméně úspěšná zvířata - záchranáře u náročných mezinárodních zkoušek posuzují rozhodčí z Nizozemí, Rakouska a Česka.

 

Harmonogram zkoušek je naplánovaný na celý víkend. Probíhá hned v několika prostorách Kynologického klubu nedaleko lomu Hády a Velké Klajdovky v Brně-Židenicích. Součástí víkendového přezkoušení kvality týmů je i takzvaná záchranářská sportovní činnost.

Kynologická záchranná jednotka ČR je členem mezinárodní záchranné kynologické organizace IRO. Zabývá se výcvikem záchranářských psů a v kromě sportovního soutěžení má na svém kontě spoustu praktických nasazení. "Někteří z našich psovodů zasahovali v zahraničí, například při zemětřeseních v Turecku, Alžírsku a Indii, nebo při hledání pohřešovaných lidí na Slovensku a v Rakousku," řekl Šabacký.

V Česku se psovodi se svými speciálně vycvičenými svěřenci podle něj podíleli například při povodňových průzkumech v roce 2002, při hledání ztracených lidí v Brně-Bystrci, nebo na Dalešické přehradě. "Na svém kontě máme i zásahy po rozsáhlých explozích plynu v Zubatého a Tržní ulici v Brně," dodal kynolog Pavel Job.

Členové brněnské kynologické záchranné jednotky patří k nejlepším na světě - mohou se pyšnit čtyřmi tituly mistrů světa, jsou i šampiony Česka, Rakouska a Slovenska a mají mezi sebou i mnoho vítězů Českých pohárů v sutinovém, plošném, lavinovém vyhledávání a ve vodních záchranných pracích. Centrálu mají v Brně, členové jednotky pak žijí na celé Moravě - od Hodonína po Třebíč.

V roce 2008 na Mistrovství světa záchranných psů v Chorvatsku navíc získala sedmičlenná reprezentace třetí místo, o rok později pak získala Regina Samlíková z Rosic u Brna titul mistryně světa v plošném vyhledávání v rumunské Craiově.

 

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...