Nemocnice u svaté Anny získá přes 300 nových zdravotnických přístrojů

Brno, 26. července 2011 (MEDIAFAX) - Do konce roku 2011 bude mít Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně (FNUSA) celkem 324 zdravotnických přístrojových celků, které výrazně zlepší rehabilitaci pacientů. FNUSA je pořídí v rámci projektu, jehož předpokládané náklady činí 35 milionů korun a z 85 procent je spolufinancovaný Evropskou unií.

lekarske_pristroje01_250

Projekt Modernizace pracovišť FNUSA pro sekundární prevenci o dočasně nebo trvale zdravotně postižené je z převážné většiny financovaný z Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Integrovaného operačního programu. „Projekt přispěje k vybudování komplexního rehabilitačního zázemí se špičkovým vybavením,“ řekl Petr Dobšák, přednosta Kliniky tělovýchovného lékařství a rehabilitace FNUSA.

Podle něj se zvýší plynulost, efektivita a kvalita současného systému léčebně-preventivní péče poskytované nejen obyvatelům Brna, ale celého Jihomoravského kraje.

Doléčovací a rehabilitační oddělení (DRO), kde přístroje budou, přebírá pacienty z akutních lůžek klinik a oddělení, kde již byla časná léčebná rehabilitace zajištěna. Cílovou skupinou jsou pacienti po těžkých úrazech, operacích, neurologických příhodách a dalších onemocněních.

Nové přístroje by měly pacientům umožnit návrat do aktivního života. „V rámci projektu se zaměříme hlavně na zlepšení motorických, kognitivních a sebeobslužných funkcí pacienta,“ řekla primářka DRO Marcela Nováková.

Podle ní nemocnice získá několik polohovacích lůžek a elektrických zvedáků, ale také přístroj pro nácvik chůze, veslařský trenažér nebo elektrický pohyblivý chodník.

Velkou novinkou DRO se stane multifunkční dynamometrický a rehabilitační vyšetřovací systém, který splňuje nejmodernější kritéria pro diagnostiku, testování, měření a rehabilitaci svalového a kosterního systému. S jeho využitím bude možné přesně stanovit, jaké aktivity jsou pro pacienta nejvhodnější, aby se úplně uzdravil.

Delší pobyt na lůžku může být totiž nebezpečný. „Velmi rychle dochází ke ztrátě svalové síly, úbytku svalových bílkovin, ke ztrátě volné pohyblivosti kloubů, k odvápnění kostí a ke ztrátě pohybové koordinace. Při nedostatku podnětů z pracujících svalů a kloubů a ze zatěžovaných končetin rovnovážného aparátu dochází i k úbytku psychických schopností,“ vysvětlila Nováková.

Podle Dobšáka však není snížená pohybová aktivita problémem pouze pacientů, ale je to velký problém dnešní populace. "Snížená pohybová aktivita je dnes běžnou součástí našeho světa, protože většinu času trávíme za počítačem, jezdíme autem a čím dál méně zatěžujeme pohybový aparát. Pokud vyřadím z činnosti pohybovou soustavu, tak ta soustava musí trpět," upozornil Dobšák s tím, že z toho u lidí vznikají problémy, které je pak nutné řešit například rehabilitací.

Lenka Horáková

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...