Radní JMK rozhodli: V příštím roce čeká sloučení 32 středních škol

Brno, 15. září 2011 (MEDIAFAX) - Jihomoravští krajští radní ve čtvrtek rozhodli, že od příštího školního roku sloučí 32 středních škol. Agentuře Mediafax to řekl hejtman Michal Hašek (ČSSD) s tím, že rozhodnutí radních díky kterému vznikne 16 nástupnických škol, musí ještě definitivně posvětit 22. září krajské zastupitelstvo. 

JMK_rada_jednani250

"Rozhodnutí rady bylo jednomyslné," řekl Hašek. Dodal, že radní jsou si vědomi, že jejich verdikt není populární. "Chápu, že to někde bude bolet, ale vzhledem k budoucnosti středního školství na jižní Moravě jde o nezbytný krok," dodal Hašek.

"Pokud bychom školy nesloučili, čekala by nás příští rok ztráta 187 milionů korun. V dalších letech by pak roční ztráty dosáhly až 561 milionů korun," řekl vicehejtman Stanislav Juránek (KDU-ČSL).

Jihomoravští krajští radní zároveň rozhodli, že od příštího školního roku zredukují čtyři osmiletá gymnázia v kraji. "V Blansku a Vyškově nastoupí žáci místo dvou tříd do jedné, v Zastávce u Brna a Moravském Krumlově je už neotevřou," řekl Juránek.

Zvláštní situace se odehrávala například kolem gymnázia v Židlochovicích. I když by kraj nejraději tamní osmileté gymnázium zrušil ihned a ponechal ve městě jen klasické čtyřleté, soustředěný odpor veřejnosti dotlačil politiky k oddálení rozhodnutí. Nakonec se ale ve čtvrtek krajští radní přece jenom definitivně rozhodli, že židlochovické gymnázium sloučí s gymnáziem v Hustopečích, které se stane nástupnickou školou. Protestní pochod studentů pak nepomohl ani více než sto let staré elektrotechnické průmyslovce v brněnské Kounicově ulici, která se sloučí se střední integrovanou školou v Purkyňově ulici.

Jihomoravský krajský úřad zároveň stanovil krajským středním školám maximální počty žáků, které mohou od školního roku 2012/2013 vyučovat. "Nabídku středních škol jsme snížili o více než dva tisíce míst," řekl vicehejtman Stanislav Juránek (KDU-ČSL). "Osm a půl tisíce letošních deváťáků si však stále bude moci na konci školního roku na jižní Moravě vybírat z 11 700 volných míst," dodal náměstek.

Jihomoravský kraj ovšem významně zredukuje počet obchodních akademií a lyceí. Snížení nabídky se bude týkat i některých učebních oborů ukončených maturitou, V některých učebních oborech zakončených výučním listem naopak počítá kraj i s tím, že se mu vyplatí držet i polovinu obvyklé kapacity třídy. "Přihlíželi jsme k tomu, abychom zachovali širokou oborovou nabídku a její dostupnost v regionech, a zároveň abychom některé obory vzdělání nelikvidovali úplně," zdůraznil Juránek.

Úpravy počtu studentů krajští radní navrhli s tím, že do nich nezapočítali dopady uvažovaného slučování 32 škol do šestnácti. "Pokud zastupitelstvo rozhodne koncem září o definitivním sloučení všech škol, bude na nich nutné ještě upravit vzdělávací nabídku tak, aby se dalo směřovat k jejich sestěhování," dodal Juránek.

Podle Juránka je třeba počítat i s tím, že dalších 2500 až 3000 míst budou příští rok deváťákům nabízet stejně jako dosud i školy ostatních zřizovatelů - například státu, měst, církví nebo soukromníků.

Jiří Nováček, foto: kr-jihomoravsky.cz

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...