Porodnice otevřela první oddělení pro matky a nedonošené děti na jižní Moravě

Brno, 6. ledna 2012 (MEDIAFAX) - Lékaři otevřeli v pátek v porodnici na Obilním trhu v Brně první novorozenecké oddělení na jižní Moravě, v němž je možné poprvé v historii hospitalizovat nedonošené děti společně s matkami. Oddělení disponuje jedenácti lůžky pro maminky, řekl  přednosta kliniky Pavel Ventruba. "O vytvoření neonatologického oddělení, takzvaného rooming-in pro nezralé děti, jsme usilovali více než patnáct let," řekl primář neonatologie Ivo Borek.

novorozenec

Po letech odkládání různých projektů se podle něj rozhodli v porodnici zřídit neonatologické pokoje rekonstrukcí jednoho z oddělení kliniky. "Opravy oken, elektro a vodoinstalace, přepažení místností a malování stály asi čtyři sta tisíc korun," upřesnil Borek. Většinu z těchto peněz našla nemocnice ve svých úsporách, asi sedmdesát tisíc korun poskytli sponzoři.

Takzvané perinatologické centrum Fakultní nemocnice v Brně je s 600 až 700 nezralými novorozenci ročně největším svého druhu v České republice. "Vzhledem k tomu, že průměrná ošetřovací doba se pohybuje v závislosti na nezralosti novorozence od několika týdnů až po půl roku, je rooming-in jedním z hlavních cílů humanizace medicíny. Bezprostřední kontakt matky s dítětem nelze ničím nahradit," řekl ředitel fakultní nemocnice Roman Kraus.

Jiří Nováček

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...