Lidí s transplantacemi přibývá. Centrum na Pekařské proto zřídilo nové ambulance

Brno, 26. dubna 2012 (MEDIAFAX) - Brněnské Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie otevřelo začátkem týdne nové ambulance pro pacienty po transplantacích. Pacientů po transplantaci jater a ledvin totiž v Brně každý rok přibývá a my jsme na to museli reagovat, řekl ve čtvrtek ředitel centra Petr Němec.

Chirurgove-operace-na-sale-KT-4

V Brně každoročně přibude kolem čtyřiceti pacientů s transplantovanou ledvinou a pětadvacet až třicet nemocných po transplantaci jater. "Všichni tito pacienti jsou doživotně v naší péči a i ti stabilizovaní musí za námi přijít několikrát ročně," vysvětlil rozšíření Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie Němec. Případné komplikace po transplantaci podle něj řeší brněnští lékaři z části také ambulantně. "Přicházejí k nám i pacienti z celé Moravy, u kterých se teprve transplantace jater nebo ledvin zvažuje," dodal šéflékař transplantačního centra v Pekařské ulici.

Nové ambulance jsou moderněji a komfortněji vybavené, je v nich možno provádět ultrazvukové vyšetření transplantovaného orgánu. Pacienti by se v nich měli cítit lépe a péče o ně by měla být komfortnější. Rozšíření prostor stálo pět milionů korun a centrum si je zaplatilo celé z vlastního rozpočtu.

Prostory brněnského centra jsou velmi omezené, lékaři museli podle Němce hodně přemýšlet, aby problém optimálně vyřešili. "Na naší půdě se vlastně odehrál takový malý stěhovací kulový blesk. Ale nutnost nových ambulancí byla opravdu velká a věděli jsme, že prostor najít musíme," poznamenal Němec. A tak nové ambulance vyrostly na místě laboratoře a knihovny. Ty lékaři přesunuli do prostorů po technických pracovnících, kteří teď zase sídlí v zrekonstruovaných prostorách bývalých skladů.

Nové ambulance splňují všechny hygienické normy. Pacienti po těžkém zákroku totiž užívají imunosupresíva - léky potlačující imunitu a zabraňující odhojení transplantovaného orgánu. Tyto léky může podávat právě pouze zkušený odborník v transplantačním centru, který je dobře obeznámen s jejich působením a případnými nežádoucími účinky.

"U transplantovaných pacientů musíme sledovat a léčit i jiné případné komplikace - vysoký tlak, cukrovku nebo obezitu, kontrolovat veškeré léky, které pacient užívá. I volně prodejné léky mohou významně ovlivňovat účinnost imunosupresív. Pokud se zhorší funkce transplantovaného orgánu, musíme neprodleně léčebně zasáhnout," řekl Němec.

V Česku patří brněnské transplantační centrum s dvacetiletou tradicí k absolutní špičce. Ročně uskuteční devadesát až sto orgánových transplantací, nedávno například brněnští lékaři transplantovali tisící ledvinu.

Přestavba ambulancí byla financována z rozpočtu Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie a stála pět milionů korun.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...