FN Brno: Registr dárců krve je menší, než jaký potřebujeme

Brno, 31. července 2012 (MEDIAFAX) - Fakultní nemocnice Brno, která je jedinou odběrovou stanicí na Brněnsku, by ráda získala více dárců krve. Registr dárců je menší, než jaký bychom chtěli, sdělila v úterý mluvčí kliniky Anna Mrázová.

doktorka-krev_darce250

Důvodů je několik. "Populace celkově stárne. Mnozí dárci krev darovat nemohou, onemocní, ženy otěhotní. Brno je v rámci darování krve pod celorepublikovým průměrem," uvedla Mrázová. Podle ní však nemocnice nedostatek krve nemá. "Musíme mít tolik krve, kolik potřebujeme. Proto když není dostatek dárců, koupíme krev od jiných nemocnice," vysvětlila mluvčí.

Dodala, že Fakutlní nemocnice Brno se snaží maximum krve odebrat od vlastních dárců, které také na odběry zve. "Každý prvodárce je u nás vždy vítaný bez ohlášení. Pravidelným dárcům ale voláme podle situace, kolik jaké krve budeme potřebovat," dodala mluvčí.

Lenka Horáková, foto: ilustrační

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...