Vývoj přírodních antibiotik v Brně
Brno, 23. července 2013 - Město Brno rozdělilo firmám 4 milióny korun na inovační vouchery, za které mohou nakoupit výzkum na místních univerzitách a ve vědeckých centrech. Celkově tuto podporu letos získá 42 podniků, žádalo jich 187.
Na základě veřejného losování získalo voucher 41 firem a jeden bonusový voucher byl udělen přímo bez losování firmě Corinth Investment. Komise ocenila mimořádnost jejího projektu na vývoj vzdělávací aplikace o lidském těle, na kterém se bude podílet Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity.
Mezi dalšími firmami, které v losování voucherů uspěly, jsou například společnosti ABB, TOS Kuřim či PSI. Ze zahraničních žadatelů měla štěstí rakouská firma CISC Semiconductor i další dva slovenské podniky. Nejvíce voucherů poputuje na Vysoké učení technické v Brně, které jich získalo 36. Se třemi vouchery je na druhém místě Masarykova univerzita, po jednom voucheru získala Mendelova univerzita v Brně, Ústav přístrojové techniky Akademie věd ČR a CzechGlobe. Výzkumy financované voucherem musí být do 30. června 2014 dokončeny a vyúčtovány Jihomoravskému inovačnímu centru, které projekt organizačně zajišťuje.
Vznikne vzdělávací aplikace o lidském těle
Hodnotící komise, složená ze zástupců univerzit a vědeckých center, vybrala letos jeden projekt, který získal dotaci formou voucheru přímo bez losování. Jedná se o vzdělávací aplikaci firmy Corinth Investment a důvodem byl mimořádný přínos projektu i fakt, že se jedná o první inovační voucher pro Pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity. „Vytvoříme osm unikátních vzdělávacích 3D interaktivních aplikací pro žáky základních škol, aplikace budou z cyklu lidské tělo," vysvětluje Jaromír Homola, marketingový ředitel firmy Corinth Investment. „Zapojením odborníků z Masarykovy univerzity získáme přesné, originální, odborně vybrané a popsané snímky včetně námětů na detailní scénáře," doplňuje Homola.
Firma TSE a VUT budou pracovat na inovaci vyhřívaných lůžek pro novorozence.
Foto archiv TSE
Dalším z projektů, které se budou za podpory voucheru realizovat, je například přesná analýza antibiotických látek z vaječného bílku. Tyto látky slouží firmě Helvetia Pharma jako základ pro výrobu antibakteriálních pastilek proti bolestem a zánětům v krku. Analýzu vaječných proteinů pro ni zpracuje Vysoké učení technické.
Inovační vouchery – výzva v číslech
Již popáté nabídlo Brno firmám sto tisíc korun formou voucheru na výzkum s místními vědci. Do uzávěrky se Jihomoravskému inovačnímu centru, které inovační vouchery administruje, přihlásilo 187 firem. Ze 187 přihlášených žádalo 125 firem poprvé. Celkem 17 žádostí dorazilo ze zahraničí – konkrétně z Nizozemska, Německa, Moldavska, Rakouska a Slovenska. Počet zahraničních uchazečů se tak oproti loňsku zdvojnásobil. Více jak čtvrtina přihlášek pocházela od firem ze stavebnictví, v těsném závěsu zůstalo strojírenství a poté elektrotechnika. Většina žadatelů chtěla výzkum zadat Vysokému učení technickému v Brně. Inovační vouchery podporují jednoduchou a účinnou formou spolupráci podnikatelů a vědců. Firmy si podají žádost na konkrétní výzkumný projekt s jednou ze 12 institucí. Pokud jsou vylosovány, obdrží na výzkum inovační voucher ve výši až 100 000 Kč. Firmy se dostanou k cenným kontaktům na schopné vědce a výzkumníci se seznámí s odběrateli svých technologií. Inovační vouchery představilo Brno ve spolupráci s JIC v Česku jako první a jako doposud jediné je v roce 2011 otevřelo zahraničním společnostem. Dosud požádalo o voucher celkem 911 firem, 229 z nich voucher získalo. Město Brno vložilo do inovačních voucherů za pět let více než 28 miliónů korun, firmy k tomu přidaly během prvních čtyř ročníků 23 miliónů korun.
Zdroj: JIC ve spolupráci s KSM MMB
|
- Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou
- Co je to hromadný extrém? Na jakých faktorech to závisí?
- Jaké příslušenství byste měli používat pro svůj vůz