Představujeme městské části - Řečkovice a Mokrá Hora

Brno, 2. prosince 2013 -První písemná zpráva o Řečkovicích pochází ze září 1277, kdy Přemysl Otakar II. daroval řečkovický dvůr svatojanské kapli na Špilberku. Osada Mokrá Hora pak byla založena na konci 18. století. Řečkovice a Mokrá Hora patří k nejsevernějším městským částem Brna, ke kterému byly obě dříve samostatné obce připojeny ve 20. století, Řečkovice v roce 1919, Mokrá Hora v roce 1960.

Reckovice-01

V roce 1990 se toto území stalo jednou z 29 městských částí statutárního města. Se svými přibližně 15 000 obyvateli se přitom řadí mezi středně velké městské části.

Celkem tato městská část sousedí s pěti dalšími, kterými jsou Královo Pole, Medlánky, Ivanovice, Jehnice a Brno-sever v katastru Soběšic. Obyvatelé naší části mají bohaté možnosti procházek a výletů do přírody, ať už si vyberou oblast směrem k medláneckému letišti a dále na přehradu, směr na Lelekovice a Babí lom, nebo například Zamilovaný hájek. Z hlediska charakteru zástavby nalezneme v Řečkovicích jak rodinné domy, které tvoří pomyslné jádro, tak i bytové domy panelového sídliště a kombinaci panelových a cihlových bytových domů na západ od konečné stanice tramvaje č. 1. Mokrá Hora se naopak vyznačuje výhradně venkovštějším charakterem osídlení.

Reckovice-02Sportareál Družstevní nabízí bazén, posilovnu i aerobní aktivity

Bez ohledu na zmíněné atraktivní okolí území městské části se vedení radnice zaměřuje také na zvyšování kvality stavu veřejných prostranství v intravilánu. To se částečně daří i díky dotačnímu programu Podpora regenerace panelových sídlišť, pozornost je však věnována i dalším lokalitám. Městská část tak disponuje poměrně hustou sítí nových nebo nově zrekonstruovaných dětských hřišť. V letošním roce pak byla pozornost výrazně zaměřena na veřejnosti volně přístupná sportoviště. V září bylo u Základní školy Horácké náměstí vybudováno nové hřiště s umělým trávníkem a v listopadu bude další hřiště s umělým povrchem dokončeno při ulici Renčova. V plánu je také nové sportoviště na Mokré Hoře. Významným sportovištěm, které bylo postaveno v roce 2010 z velké části ze soukromých prostředků a za pomoci dotace ze strany města Brna a Jihomoravského kraje, je Sportareál Družstevní. Disponuje jedním z mála 25metrových krytých plaveckých bazénů ve městě, dále pak výborně vybavenou posilovnou a místností pro aerobní aktivity. V plánu provozovatele areálu pro rok 2014 je také přístavba wellness zóny. Hned vedle Sportareálu se nachází orelské sportoviště „Orlák", které nabízí hřiště na futsal a dva tenisové kurty.

Reckovice-03ZŠ na Horáckém náměstí je největší školou v městské části

Neméně velkou prioritou z pohledu radnice je stav školských budov. Městská část je zřizovatelem dvou základních a pěti mateřských škol. Budovy obou základních škol byly v uplynulých letech zatepleny. V případě mateřských škol se to již povedlo u dvou, zbývající budovy pak zateplení čeká v nadcházejícím roce. Pozornost je samozřejmě věnována též stavu vnitřních rozvodů objektů a také stavu školních zahrad. V Řečkovicích kromě toho sídlí i prestižní gymnázium nesoucí v názvu jejich jméno.

Pestrý je také náš společenský život, v různých formách podporovaný zdejší radnicí. Svoje pevné místo v kalendáři mají na začátku srpna Svatovavřinecké hody, na jejichž pořádání se významnou měrou podílí místní stárci z řad členů Řečkovické třináctky, jinak všestranného kulturního souboru, který je aktivní po celý rok. Atraktivní areál bývalého pivovaru na Palackého náměstí hostí v posledních letech také například Folkový festival Řečkovice, na kterém už zahráli třeba Tomáš Klus nebo Ivo Jahelka. Svoje pravidelné návštěvníky a fanoušky si již našla i Letní noc a vysokou návštěvností se pyšní Dětský den za radnicí.

Řečkovice a Mokrou Horu lze tedy vnímat jako velice atraktivní místo k životu, odkud je blízko do centra města i do přírody, nabízející příjemné bydlení pro všechny generace.

Mgr. Bc. Marek Viskot
starosta MČ Brno-Řečkovice a Mokrá Hora

Vyšlo v Brno Business & Style

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...