JIC otevírá největší nonstop digitální dílnu pro veřejnost v ČR
Brno, 20. dubna 2017 - Jihomoravské inovační centru otevírá první nonstop veřejně dostupnou digitální dílnu světového formátu s vybavením za 3 miliony korun. Dílnu může využívat po registraci kdokoliv. V prostorách vzniknou prototypy produktů místních startupů, projekty kutilů a studentů i umělecká díla. Cílem dílny je zpřístupnit veřejnosti drahé přístroje a přitáhnout více podnikavých lidí k technickým oborům.
Na ploše 182 metrů čtverečních jsou k dispozici tři laboratoře. Elektrodílna nabízí čtyři pracoviště s pájkami, osciloskopy, elektrickým nářadím a vybavením pro internet věcí (IoT). Mechadílna je vybavená portálovou CNC frézkou, pilou, bruskou, vrtačkou a dalšími nástroji a přístroji. 3D dílna nabízí laserovou řezačku, 3D tiskárny, 3D skener a řezací plotter. „Zájemci můžou využít pravidelné FabLab Tour, na které je provede pracovník laboratoře a představí jim jak možnosti jejích přístrojů, tak její fungování. Koná se každou středu od 18 hodin, registrace není potřebná,“ zve k prohlídce dílny manažer FabLab Brno Tomáš Mejzlík.
FabLab Brno je největší veřejnou digitální dílnou svého rozsahu v České republice. Ve svých prostorách ji vybudoval JIC (Jihomoravské inovační centrum), který se snaží dlouhodobě na jižní Moravě rozvíjet podnikání v oblastech, které mají ekonomickou budoucnost. Mezi ně patří i v kraji tradičně silné technické obory. „Začít v nich podnikat je ale vysoce riskantní krok. Jednou z bariér vstupu na trh jsou vysoké vstupní náklady na technologické vybavení a přípravu prototypů a s tím související vysoké riziko zmařených investic. Nová laboratoř tato rizika pomůže snížit a zároveň bude motivovat zájemce,“ uvádí náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jan Vitula. Právě kraj věnoval na laboratoř většinu finančních prostředků. Ke zmíněné osvětě poslouží pravidelná školení a workshopy, jak s přístroji zacházet, a to pro veřejnost i pro školy v regionu.
Hlavním partnerem FabLabu je Honeywell, přední světová softwarově průmyslová společnost, která plně vybavila laboratoř zaměřenou na internet věcí. V této laboratoři si návštěvníci budou moci vyzkoušet práci s různými typy zařízení – od malých čidel přes roboty až po ovládání dronů. „V projektu spatřuji velkou příležitost rozvíjet mladé talenty i veřejnost z technologického, inovativního a digitálního hlediska, což je náš dlouhodobý cíl," říká Jiří Tomíček, viceprezident a generální ředitel společnosti Honeywell Technology Solutions v České republice.
Foto: Jitka Janů
|
- Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou
- Co je to hromadný extrém? Na jakých faktorech to závisí?
- Jaké příslušenství byste měli používat pro svůj vůz