Masarykova univerzita zahájí koncem ledna oslavy 100. výročí založení

Brno, 8. ledna 2019 – Na den přesně, tedy 28. ledna 2019, zahájí Masarykova univerzita (MUNI) oslavy 100 let od svého založení, které v průběhu celého následujícího roku přinesou obřady spojené s oceňováním významných osobností, kulturní i společenské akce nebo absolventské srazy.

tomas garrigue masaryk

Slavnostní připomínka v den 100. výročí se odehraje v pondělí 28. ledna od 10 hodin v univerzitní aule na právnické fakultě. Zlaté medaile MUNI přijdou převzít rektor Univerzity Komenského v Bratislavě Karol Mičieta, někdejší rektor JAMU Ivo Medek, jeden ze zakladatelů fakulty informatiky a dlouholetý vedoucí ústavu výpočetní techniky Václav Račanský a emeritní rektor MUNI Petr Fiala.

„Výročí založení univerzity je dobrou příležitostí připomenout a ocenit ty, kteří se o její rozvoj významně zasloužili, protože univerzita, to jsou především lidé. Proto bude také v rámci programu oslav na akcích v březnu, květnu i červnu udělena celá řada dalších ocenění, jimiž univerzita symbolicky poděkuje svým zaměstnancům, studentům, absolventům a mnoha dalším, kteří jsou s její historií spojeni,“ řekla prorektorka pro vnější vztahy Hana Svatoňová.

Ve výroční den budou oslavy pokračovat také společenským večerním programem, který nabídne uvedení opery Příhody lišky Bystroušky v brněnském Národním divadle, jejímž autorem je Leoš Janáček, osobnost úzce spjatá s univerzitou. Janáček byl vůbec prvním čestným doktorem Masarykovy univerzity a je také autorem jejích prvních fanfár.

Před představením budou přímo ve foyer Janáčkova divadla pokřtěny také dvě publikace autorských týmů kolem historiků Jiřího Hanuše a Lukáše Fasory: Kalendárium Masarykovy univerzity 1919–2019 a Mýty a tradice středoevropské univerzitní kultury.

Hned druhý den 29. ledna na tyto akce naváže předání Velké zlaté medaile, kterou univerzita uděluje nejvýznamnějším domácím i zahraničním představitelům veřejného života jako ocenění jejich zásluh o demokracii a lidstvo. V 10 hodin ji v univerzitní aule převezme slovenský prezident Andrej Kiska.

Další velká část oslav bude následovat začátkem března a poté v polovině května. Pro studenty a zaměstnance, ale i pro širokou veřejnost budou připravené koncerty, hokejové utkání, filmový festival nebo vernisáž výroční výstavy a mnoho dalšího.

Vrcholem oslav bude Festival MUNI 100, který 15. června obsadí na celý den pavilon A na brněnském výstavišti. Vedle prezentace jednotlivých součástí univerzity a kulturních akcí pro širokou veřejnost bude především největším absolventským srazem Masarykovy univerzity v historii.

Zdroj: MUNI


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...