Projekt na předcházení vzniku odpadu funguje v Brně již tři roky
Brno, 4. září 2019 – Už třetím rokem funguje na některých brněnských sběrných střediscích prodej starých funkčních věcí. Lidé v něm mohou odkládat nebo naopak za symbolickou částku pořídit nádobí, knihy, obrazy, hračky, sportovní potřeby, zkrátka vše, co se jednomu jeví jako nepotřebné a druhému ještě poslouží nebo mu udělá radost. Za symbolických 10 korun si tak můžete pořídit třeba hrníček jako vzpomínku na mládí nebo si levně vybavit začínající domácnost.
Vybrané peníze používají pracovníci Veřejné zeleně města Brna na výsadbu květin. Od roku 2016 tak Brňané přispěli více než 515 tisíc korun, které pomohly vysázet 477 m2 trvalkových záhonů, 608 m2 květnatých luk a přes 55 tisíc cibulovin. Například květinové záhony na Poříčí, Rostislavově náměstí nebo Dobrovského tak vyrostly právě díky tomuto projektu.
Počáteční inspiraci nalezl iniciátor tzv. re-use projektu Martin Vaněček ve Vídni a Brno bylo prvním českým městem, kde se projekty vracení věcí zpět do života rozběhly. „Na sběrných střediscích končí mnoho věcí, které mají kulturní či řemeslnou hodnotu, jsou z kvalitních materiálů, skrývají v sobě nostalgii minulosti, příběhy domácností, ve kterých léta sloužily. Město Brno tyto kulturně ekologické aktivity podporuje. Nabízet občanům možnost zamyslet se nad koloběhem života, zastavit se a potěšit se výrobky, které jsme třeba měli, když jsme byli malí nebo jsme po nich toužili, se nám jeví smysluplné,“ říká předseda představenstva společnosti SAKO Filip Leder.
Projekt je jedinečný v tom, že přispívá k ochraně životního prostředí a zároveň může pomoct brněnským rodinám vybavit domácnost, i když staršími věcmi. Kromě toho odložené věci stále častěji ze záliby používají lidé, kteří je pozměňují nebo úplně mění původní funkci předmětů a dávají jim nový význam.
„Projekt na předcházení vzniku odpadů ideálně doplňuje systém nakládání s odpady ve městě Brně. Ten je ojedinělý nejen tím, že brněnské odpady jsou u nás materiálově i energeticky využívány, ale také množstvím sběrných středisek, které zvyšuje dostupnost třídění pro každého občana. Středisek je u nás celkem 37 a projekt re-use funguje na 6 z nich,“ uzavřel Filip Leder.
|
- Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou
- Co je to hromadný extrém? Na jakých faktorech to závisí?
- Jaké příslušenství byste měli používat pro svůj vůz