Brněnská městská koupaliště v létě navštívilo přes 170 tisíc lidí

Brno, 7. října 2019 – Další vydařenou sezonu hlásí brněnská koupaliště Riviéra a Zábrdovice, která v letních měsících přilákala dohromady přes 170 tisíc návštěvníků. Vytrvalý zájem si obě sportoviště spravovaná společností STAREZ – SPORT udržují i díky zavádění novinek a pořádání speciálních akcí.

detske koupaliste koupani brno

Letní koupaliště Riviéra potvrzuje pozici brněnské jedničky ve svém oboru – jeho branami ve druhé sezoně po rozsáhlé rekonstrukci prošlo 141 244 hostů. Mimořádně úspěšným měsícem byl červen, kdy na Riviéru zamířilo přes 45 tisíc rekreantů, o prázdninách naopak návštěvnost oproti rekordnímu loňsku o něco poklesla.

„Hlavním faktorem bylo bezesporu počasí, jehož výkyvy počet návštěvníků koupaliště velmi ovlivňují. V minulém roce navíc byla Riviéra otevřená po velké rekonstrukci a mnoho lidí zajímalo, jak nově vypadá. Dalším faktorem byla přehrada, na které byl v loňském roce zákaz koupání,“ vysvětluje vedoucí střediska Petr Mihola. „Ovšem i přes výkyvy počasí se letošní sezona velmi povedla,“ zdůrazňuje Mihola.

K většímu pohodlí návštěvníků přispělo navýšení počtu pokladen, jejich jednodušší provoz i příležitost koupit si vstupenku přes internet a vyhnout se tak frontám. „Příchozí rovněž ocenili provoz automatické pokladny a využití čipových hodinek, které jim umožnily rychlý průchod pokladnou, i možnost využití šatních skříněk na cennosti v areálu koupaliště,“ připomíná Mihola. Riviéra také letos zavedla popelnice na tříděný odpad a zaměřila se na rozšíření nabídky a zvýšení počtu občerstvovacích stánků. „Naším cílem je zmenšit tvořící se fronty u občerstvení a uspokojit větší počet návštěvníků,“ přibližuje Mihola.

Letní sezona na Riviéře v číslech
O komfort návštěvníků na Riviéře každý den pečovalo 12 plavčíků, 9 pokladních, 5 členů ochranky, 3 lázeňské pracovnice, 3 strojníci, vedoucí střediska se svým zástupcem a další sestava pracovníků prodávajících například občerstvení. Koupaliště během letní sezony hostilo 11 speciálních akcí, mezi nimi i několikadenní Sportovní park a Rozloučení s prázdninami. Na druhou jmenovanou akci v neděli 1. září dorazilo rekordních 8 870 návštěvníků. Zajímavostí je, že za letní sezonu se spotřebovalo 28 kilometrů toaletního papíru a bylo odvezeno 28 tun komunálního odpadu. Kromě toho se rovněž dvakrát týdně vyprazdňovaly popelnice na tříděný odpad. Plavčíci vytahovali z vody 6 tonoucích, celkem potřebovalo ošetření 150 lidí. Policie řešila pouze drobné krádeže.Hosté si také zapomněli celkem 7,5 kilogramu osobních věcí – nejčastěji plavky a ručníky.

Velkou péči vyžadovaly i jednotlivé bazény, na jejichž čištění se spotřebovalo 8 740 kilogramů chloru, 1 900 litrů kyseliny sírové, 18 000 kilogramů chemie pro stabilizaci pH a 1 780 litrů dalších chemikálií. Každý den se také prováděla očista automatickým i manuálním vysavačem. Napouštění bazénů na Riviéře zabere 7 až 20 dní, vypouštění je hotové za den. Voda se vyměňovala každý den, při příchodu tisíce lidí bylo potřeba nahradit 50 tisíc litrů. Všechny bazény Riviéry pojmou dohromady 6 158 metrů krychlových vody.

Zábrdovické koupaliště navštívilo 500 nudistů
Oblibě se nadále těší i Letní koupaliště Zábrdovice, na které letos zamířilo 30 195 lidí. Také zde zažili rekordní červen s více než 12 tisíci návštěvami, během prázdninových měsíců počet příchozích o něco klesl. Na vině přitom nebylo jen nepřející počasí. „Především se také projevila špatná dopravní dostupnost z důvodu různých oprav a uzavírek v úzkém i širším okolí koupaliště,“sděluje vedoucí střediska Jan Solčány. „Vzhledem k tomu, že letošní návštěvnost přesáhla alespoň 30 tisíc, jsme se sezonou spokojeni průměrně,“ dodává Solčány.

Nudistická zóna v Zábrdovicích přilákala 554 návštěvníků bez plavek. Plavčíci museli přímo ve vodě zasahovat v 17 případech, pokaždé v umělém vlnobití. To bylo v provozu celkem 7 440 minut a vytvářelo i metr vysoké vlny. Během léta bylo ošetřeno 22 zranění, záchranka přijela jednou. Spotřebovalo se 25 litrů mýdla a 35 kilometrů toaletního papíru, odvezlo 20 tun odpadu a lidé si zapomněli 5 kilogramů svých předmětů.

Voda se dopouštěla podle počtu hostů, minimálně však jednou za dva dny. K likvidaci řas a dezinfekci bylo využito 1 650 kilogramů chloru, 1 080 litrů kyseliny sírové a 1 440 litrů hydroxidu sodného. Minimálně jednou týdně bazény očistil vysavač. Napuštění a vypuštění bazénů, které pojmou 2 800 metrů krychlových vody, trvá asi tři dny. V areálu se prostřídalo 26 plavčíků, 7 pokladních, 12 členů ochranky, 9 strojníků, 4 lázeňské pracovnice a řada dalších, na první pohled neviditelných zaměstnanců.

Brněnské kryté bazény procházejí vylepšením
Zatímco otevřená koupaliště s odchodem léta zavřela své brány, kryté bazény chystají už na podzim nové služby. Rekonstrukcí momentálně prochází Bazén Ponávka, jenž se otevře během letošního listopadu společně s novou wellness zónou v Bazénu za Lužánkami.

„Bez ohledu na počasí a roční dobu poskytujeme lidem v Brně co nejširší možnost sportovního vyžití i odpočinku. Léto ukázalo, že se na našich koupalištích návštěvníci cítí dobře a rádi se vracejí. Nyní přebírají štafetu kryté bazény. I v nich neustále pracujeme na vylepšeních, aby odsud návštěvníci odcházeli s co nejlepším pocitem a lákalo je to zase zpátky,“ uzavírá generální ředitel společnosti STAREZ – SPORT Martin Mikš.


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...