V Brně přibudou další dobíjecí stanice pro elektromobily

Brno, 18. srpna 2020 – Jedním z témat, kterými se na svém zasedání zabývali brněnští radní, byla výstavba nových dobíjecích stanic pro elektromobily. Těch je v Brně několik desítek, nicméně jsou převážně v soukromém vlastnictví a některé jsou přístupné pouze pro zaevidované uživatele. Radní proto schválili smlouvu o partnerství při výstavbě dalších míst, a to s městskou společností Teplárny Brno.

dobijeci stanice elektromobil brno

„V Brně prozatím chybí ucelená síť běžných dobíjecích stanic, které by mohli majitelé elektromobilů využívat. Naší snahou je během letošního a příštího roku vybudovat nabíječky v dalších dvaceti lokalitách, a to ve spolupráci s Teplárnami Brno. Město poskytne potřebné pozemky a Teplárny zajistí jejich realizaci a také provoz. Čím vyšší bude dostupnost těchto stanic, tím větší bude příležitost pro užívání elektromobilů nebo jejich provozování v rámci carsharingu,“ popsal 2. náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Celkové investiční náklady na vybudování dvaceti stanic jsou cca 10 milionů korun. Tyto peníze byly zařazeny do plánu investic a budou hrazeny prostřednictvím společnosti Teplárny Brno.

Peníze na výstavbu hodlají teplárny získat také z Operačního programu Doprava – Infrastruktura pro alternativní paliva – podpora výstavby doplňkové dobíjecí sítě. Podmínkou je doložení majetkoprávního ujednání k užívání dotčených pozemků. K tomu může sloužit i výše zmíněná smlouva o partnerství.

„Základní parametry pro výběr místa, kde budou tyto stanice postaveny, jsou hustota obyvatelstva v dané lokalitě, dostatečný počet parkovacích míst na městském pozemku, přístup k distribuční síti a dostatečný elektrický příkon“ vysvětlil Tomáš Koláčný.

„Aby bylo využívání dobíjecích stanic pro veřejnost komfortní, bude ještě potřeba vytvořit jednotný platební systém, který bude veřejnosti dostupný mimo jiné prostřednictvím portálu BrnoiD.cz,“ doplnil Ondřej Kotas, zastupitel odpovědný za oblast informačních technologií.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...