Jihomoravský kraj představil 5 kroků k otevřenému úřadu

Brno, 5. května 2021 – Symbolicky 5. května představilo vedení Jihomoravského kraje 5 kroků, které povedou k otevřenému úřadu. Jihomoravský krajský úřad se dává na cestu otevřenosti a transparentního fungování.

krajsky urad jmk foyer

"Jako starosta jsem byl zvyklý mít otevřený úřad. Když to jde v malém, musí to jít i ve velkém. Chceme, aby lidé, už když přichází, poznali, že jsou tady vítáni. Odstranili jsme zbytečné bariéry a plánujeme předělat vstup do budovy, aby byl přívětivější návštěvníkům. Krajský úřad je kolos, ale lidi prostě musí vědět, co se děje. Chceme, aby nám bylo vidět pod prsty. I proto zveřejníme zápisy ze zastupitelstva a rady i s podklady,“ uvedl hejtman Jan Grolich.

Prvních pět kroků k otevřenému kraji vypadá takto:

  1. Zapojujeme veřejnost nejen na “oko”
  2. Otevřená data pro firmy, instituce i nadšence
  3. Zápisy i s podklady: ať je nám vidět pod prsty
  4. Otevřená budova nejen pro úředníky
  5. Web respektující nový vizuální styl kraje a přístupný z mobilu

„Větší zapojování obyvatel do rozhodování kraje je pro mě nezbytnost, ne luxus. Neradi bychom opakovali chyby z minulosti a zaváděli participativní prvky jen “na oko”. Místo bombastických proklamací chceme jít cestou důsledného zapojování starostů a starostek obcí, konzultací a zapojení do příprav strategických projektů. Už teď víme, že při zapojování Jihomoravanů do dění v kraji využijeme i dobrou praxi z Prahy nebo zahraničí,“ dodal k dalším krokům v oblasti participace pro fungování kraje náměstek hejtmana Lukáš Dubec.

K důležitým krokům patří také uživatelsky přívětivý, redesignovaný krajský web jmk.cz , který se v těchto dnech spouští. Web odpovídá novému vizuálnímu stylu Jihomoravského kraje a taktéž umožňuje pohodlné zobrazení na mobilních zařízeních. V neposlední řadě kraj spouští otevřena data na opendata.jmk.cz

„Poskytování otevřených dat by dnes už mělo být standardem ve státní správě i samosprávě. Proto je dnešním dnem Jihomoravský kraj zpřístupňuje co nejširšímu okruhu uživatelů - programátorům, novinářům, institucím, neziskovému sektoru, ale i nadšencům. Naší ambicí je, aby kraj do budoucna poskytoval více užitečných informací i z oblasti školství a sociálních služeb, které mají využití i pro širokou veřejnost,“ konstatoval radní radní Jiří Hlavenka.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...