Teplárny Brno vybudují pět nových dobíjecích stanic pro elektromobily

Brno, 12. července 2021 - Pět nových míst, kde do budoucna Teplárny Brno zřídí dobíjecí stanice pro elektromobily, vybrali brněnští radní. Jedná se o jeden ze způsobů, jakými chce město snížit počet emisí. Teplárnám dlouhodobě pronajme k umístění dobíjecích stanic pozemky na Kohoutovicích, Líšni, Brně-severu a ve dvou případech v Žabovřeskách.

elektromobil dobijeci stanice

Dynamický rozvoj elektromobility bude výrazným krokem k omezení emisí a čistějšímu ovzduší. „Snižování emisí z dopravy má město Brno ve svých strategických cílech a rozšíření nabíjecí infrastruktury pro elektromobily je zcela zásadní formou jejich naplnění,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Teplárny Brno uskutečňují z pověření města dlouhodobý rozvojový projekt vybudování veřejné sítě dobíjecích stanic pro elektromobily. Vloni vybudovaly tři rychlodobíjecí stanice a v letošním roce zahájily přípravu a stavbu sítě běžných dobíjecích stanic umístěných na veřejně přístupných místech tak, aby bylo dobíjení umožněno i těm, kteří nemají dům s vlastním parkovacím místem a přístupem k elektřině. Do roku 2030 chtějí vybudovat na 230 dobíjecích stanic.

„Většina stanic bude v místech s hustou obytnou zástavbou, na parkovištích u sídlišť, tedy na pozemcích města Brna. Město umožní Teplárnám Brno dlouhodobý pronájem těchto pozemků,“ doplnila Markéta Vaňková. Rada dnes odsouhlasila rozšíření stávajícího seznamu lokalit, kde budou dobíjecí stanice umístěny, o pět nových míst. „Jedná se o ulici Vaňhalovu v Kohoutovicích, Jírovu v Líšni, Brechtovu na Lesné. V Žabovřeskách jsme schválili dokonce dvě lokality, v ulici Pod Kaštany a na Makovského náměstí,“ řekl radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl.

První stanice v rámci projektu v letošním roce otevřou Teplárny Brno v polovině prázdnin poblíž své kotelny na ulici Masarova, v oblasti, kde se nachází například známá restaurace Havana a menší obchodní komplex. Na přelomu července a srpna se v Líšni spustí také stanice na ulici Kotlanova. V městské části Bystrc pak zprovozní Teplárny během prázdnin a podzimu hned tři dobíjecí stanice, první na ulici Říčanská. Jen letos přibude na území města na dvě desítky dobíjecích stanic.


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...