Brno se po více než 25 letech dočká nového územního plánu

Brno, 11. ledna 2022 – Proces tvorby nového územního plánu je pro města výrazně složitou disciplínou, snahy Brna o pořízení nového územního plánu v minulosti několikrát ztroskotaly. Nyní však má Brno za sebou již tři veřejná projednání a počet podání s připomínkami klesl o osm tisíc.

stavba domy inzenyr stavar

„Cesta k pořízení územního plánu je vymezena zákonem. Musíme absolvovat několik veřejných projednání a následné vypořádávání připomínek. Po představení návrhu územního plánu k nám doputovalo 8 200 jednotlivých podání s připomínkami. Ke každému podání bylo přistupováno pečlivě a se snahou domluvit se. Před druhým veřejným projednáním bylo 3 000 jednotlivých podání s připomínkami. Aktuálně za sebou máme tři veřejná projednání a počet podání klesl na 200. To ukazuje na to, že se nám během jednání daří naleznout shodu,“ uvádí radní pro oblast územního plánování a rozvoje města Filip Chvátal (KDU-ČSL).

Nyní je před Brnem závěrečná fáze tvorby územního plánu, jeho přijetí musí být schváleno na jednání Zastupitelstva města Brna.

„Brno pořádáním veřejných projednání, debat s občany a městskými částmi naplnilo a šlo i výrazně nad rámec smyslu a účelu stavebního zákona. Současnému územnímu plánu původně končila platnost na konci letošního roku, což v případě nejasností ohledně nového stavebního zákona stále hrozí. Nyní na přelomu měsíce ledna a února proběhnou formální dohadovací řízení mezi zástupci Městských částí a Radou města Brna. Zároveň usilovně pracujeme na dokončení vypořádání posledních připomínek a námitek, které dorazili během měsíce prosince. Na základě výsledků dohadovacích řízení a vypořádání posledních připomínek chystáme komplexní materiál pro vydání nového územního plánu včetně vypořádání připomínek a námitek tak, abychom o něm hlasovali na jednání červnového zastupitelstva,“ upřesnil Chvátal.

Územní plán je klíčovým materiálem pro kontrolovaný rozvoj území, definuje, co se kde může stavět a za jakých podmínek. Brno má v současnosti jeden z nejstarších územních plánů v Česku, který dlouhodobě brzdí rozvoj druhého největšího města České republiky a přispívá k enormnímu růstu cen bytů a nemovitostí.


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...