Brno bude v dubnu pořádat hackathon nad otevřenými daty

Brno, 20. ledna 2022 - Pojďte společně udělat Brno lepším! – Takové motto si dal za cíl první městem organizovaný hackathon, který bude těžit z možností, jež nabízejí otevřená data. Výsledky tohoto programovacího maratonu pak chce Brno dále dopracovat a využít v praxi.

hacker pocitac

„Hackathon není každodenní událostí, takže si zaslouží pár slov na vysvětlení: jedná se o předem připravené pracovní setkání, při němž dobrovolníci zejména z řad programátorů (či jinak řečeno ajťáků), webdesignérů, analytiků, grafiků, projektových manažerů, kreativců a dalších intenzivně pracují na zadané výzvě. Cílem je vymyslet nové, neotřelé řešení nebo produkt, který bude lepší než stávající služby. A to vše v kontextu informačních technologií a kreativity,“ vysvětlil náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Právě takovou akci se město Brno rozhodlo uspořádat o víkendu 9.–10. dubna 2022. Hlavní výzvou bude vytvořit nad otevřenými městskými daty aplikaci, nástroj nebo analýzu, které mohou být přínosem pro město a jeho obyvatele. Hlavními zdroji dat budou městský datový portál data.brno.cz a také národní katalog otevřených dat. „Účastníci brněnského hackathonu budou pracovat nepřetržitě v týmech od sobotního rána do nedělního poledne (ano, i v noci). Výsledky jejich práce zhodnotí odborná porota a týmy na prvních třech místech obdrží finanční ocenění. Navíc počítáme s tím, že nejlepší nápady či řešení budou dále rozvíjeny a dokončeny tak, aby byly skutečně uvedeny do praxe a nezůstalo jen u návrhů a prototypů,“ doplnil Tomáš Koláčný.

První brněnský hackathon pořádá město ve spolupráci s organizací Czechitas. Czechitas je nezisková organizace, která se primárně věnuje vzdělávání žen v oblasti informačních technologií a jejich následnému uplatňování na trhu práce, a nejen v Brně je velmi populární. „S městským datovým portálem data.brno.cz spolupracujeme dlouhodobě na projektu Digitální akademie: Data a je nám ctí, že se můžeme propojit i v rámci pořádaného hackathonu. Je to pro nás velká výzva a těšíme se na výsledné projekty, které pomohou městu i jeho obyvatelům,“ říká vedoucí brněnské pobočky Czechitas Kateřina Kalačová.

A jaké téma bylo zvoleno pro toto dubnové setkání nadšenců a dobrovolníků, kteří svými expertními znalostmi chtějí přispět k rozvoji Brna? Nabízí se například zpracovat určité dopravní téma – za pomoci různých analytických nebo vyhledávacích nástrojů může vzniknout nová aplikace, která pomůže lidem chytře plánovat čas a pohyb po městě. Možné je také zabrousit do oblasti životního prostředí či kvality života. Tématem, které bývá součástí téměř každého hackathonu pořádaného veřejnou správou, je i vylepšení stávajících elektronických služeb města nebo vznik nových.

Brno si od výsledků hackathonu slibuje, že zapojí zajímavou a kreativní skupinu obyvatel města do svého rozvoje a že se podaří přijít na neotřelé nápady či řešení, které by městu a jeho občanům ulehčily či zpříjemnily život. Více se zájemci o účast dozvědí na webu brno.cz/hackathon, kde je k dispozici i registrační formulář.

Zdroj: Tiskové středisko MMB


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...