Rezidentní parkování: U nabíječek vznikne bezplatná zóna E pro elektromobily

Brno, 28. ledna 2022 - Rada města Brna schválila dvě změny v režimu rezidentního parkování. Pro elektroauta bude zavedena nová bezplatná zóna E, v části ulice Benešova se dočasně změní režim – ze zóny B, která umožňuje i parkování návštěvníků, se stane A určená výhradně rezidentům a abonentům.

elektromobil nabijecka

„Nově definujeme zónu E, která je určena pro nabíjení parkujících elektroaut z přiléhajících dobíjecích stanic. Rozlišovat se budou dva typy těchto míst. Krátkodobá je možné využit maximálně 4 hodiny, dlouhodobá maximálně 24 hodin. Vždy však po dobu nezbytně nutnou pro nabíjení,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková a dodala: „Regulace bude platit celodenně, tedy i o víkendech. Chceme tak dosáhnout toho, aby na těchto místech mohly opravdu zaparkovat výhradně elektromobily a aby byla zajištěna jejich obrátkovost. Cena oprávnění je stanovena v ceníku na 0 korun. Je tedy bezplatné, ale vozidlo musí být v systému rezidentního parkování zaregistrováno.“

Příslušné dopravní značení bude osazováno na přelomu února a března. Nabíjecí stanice, každou se dvěma místy, staví městská společnost Teplárny Brno. Na 14 adresách jsou aktuálně nabíječky v provozu. Konkrétně jde o tyto lokality: Brožíkova 1, Galandauerova 17, Jírova 10, Kamínky 35a, Kotlanova 10, Masarova 11a, Oblá 12a, Palackého třída 164, Pod Kaštany 16, Pod Nemocnicí 25, Purkyňova 115, Purkyňova 107, Říčanská 19, Švermova. V dalších 8 lokalitách – Brechtova 27/7, Křídlovická 355/54, Makovského náměstí (NC Rubín), nám. SNP 16, Novoměstská 1995/5a, Přístavní, Svážná 27, Vaňhalova 901/1a – dojde ke zprovoznění na jaře.

Další změna nastane v části ulice Benešova, konkrétně mezi Novobranskou a Orlí, kde se dočasně mění zóna B, umožňující i parkování návštěvníků, na zónu A, která je určena výhradně rezidentům a abonentům. „Těm chceme kompenzovat úbytek 26 míst u hotelu Grand, kde budou parkovat (nebo už parkují) autobusy náhradní dopravy Českých drah po dobu výluky na trati z Brna do Blanska. Předpokládáme, že tento režim bude platit do 1. prosince 2022,“ doplnil informace radní pro dopravu Petr Kratochvíl.

Potřebnou změnu nařízení a ceníku dnes schválila Rada města Brna. Nová úprava parkování bude platit přibližně za měsíc, jakmile proběhnou potřebné správní lhůty. O přesném datu bude veřejnost informována.

Zdroj: Tiskové středisko MMB


Související články:

Jaké příslušenství byste měli používat pro svůj vůz

Jako majitel vozidla víte, že je důležité udržovat vozidlo v dobrém stavu. Nejenže díky tomu váš vůz vypadá hezčí, ale také pomáhá udržovat jeho bezproblémový provoz. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je používání autopříslušenství.