Brno pořídilo jihomoravským záchranářům už třetí sanitku

Brno, 10. února 2022 - Jihomoravská záchranka dostala už třetí sanitku pořízenou z dotace statutárního města Brna. Nové vozidlo na podvozku Mercedes-Benz Sprinter řady 419 CDI má zabudovanou kompletní zdravotnickou zástavbu a všechny výstražné a další systémy.

sanitka predani

„Děkujeme vedení města Brna za třetí sanitku, obzvlášť teď se nám opravdu hodí. Dlouhodobě se potýkáme s nedostatkem vozidel, na což měla vliv i covidová pandemie. Takže toto auto je pro nás opravdu přínosem, zařadíme jej do vozového parku výjezdové základny v Brně-Bohunicích,“ vysvětluje Hana Albrechtová, ředitelka jihomoravské záchranky.

Ve vozidle je monitor životních funkcí s defibrilátorem, tento přístroj měří krevní tlak, dokáže vyhotovit záznam EKG a také například vyhodnotí procentuální množství kyslíku nebo oxidu uhličitého v krvi. Dále vozíme přístroj pro umělou plicní ventilaci dospělých i novorozenců. V sanitce má posádka k dispozici také videolaryngoskop, skládací páteřní rám, extenční dlahu, digitální teploměr, glukometr, vakuovou matraci, dlahy pro znehybnění poraněných částí těla, box pro léky, detektor plynu, který nám pomůže rozpoznat hladinu oxidu uhelnatého v prostředí, a další zdravotnické přístroje a speciální materiál. „V rámci snahy usnadnit práci posádkám jsme do této sanitky umístili hydraulická nosítka a drobných změn doznala i vnitřní zástavba vozu. Například plnohodnotná sedačka za hlavou pacienta, změna umístění tiskárny či uzavíratelný prostor pro vakuovou matraci. Pokud se tyto změny osvědčí, budeme je v budoucnu aplikovat i v dalších vozidlech,“ doplňuje Hana Albrechtová.

220208 predani sanitky ZZS JMK foto sch002

„Jihomoravští záchranáři dlouhodobě čelí obrovskému náporu, uplynulé dva roky pro ně byly těžkou zkouškou, klíčovou roli pochopitelně sehrál covid, ale také ničivé tornádo, které postihlo část jižní Moravy. Na konci loňského roku zaznamenala jihomoravská záchranka dokonce svůj historický rekord, evidovala 383 událostí za 24 hodin. Takové nasazení je třeba ocenit. Jsme proto rádi, že jsme mohli pomoci alespoň touto cestou a poskytnout novou, špičkově vybavenou sanitku. Plníme tím dohodu v rámci Memoranda o spolupráci, v němž jsme se zavázali, že budeme finančně přispívat na pořízení jednoho sanitního vozu po dobu pěti let. V tuto chvíli je již schválená dotace a podepsaná dotační smlouva na další vozidlo,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková.

220208 predani sanitky ZZS JMK foto sch032

Zdroj: ZZS JmK, foto: TIS MMB


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...