Na střeše Domova pro seniory Věstonická vznikne fotovoltaická elektrárna

Brno, 28. března 2022 - Brněnští radní schválili smlouvu, díky níž bude moci městská společnost SAKO Brno pokračovat v přípravě instalace fotovoltaické elektrárny na střechu Domova pro seniory Věstonická.

solarni elektrarna

„Městská společnost SAKO Brno požádala o uzavření budoucí nájemní smlouvy, aby mohlo být zahájeno stavební řízení a vyhověno požadavkům na dotaci z evropských fondů. Po poskytnutí dotace nainstalujeme na budovu Domova pro seniory Věstonická fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 300 MWp, Počítáme s tím, že v letních měsících bude energie z fotovoltaických panelů tvořit zhruba více jak polovinu dosavadní spotřeby objektu,“ uvedl 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

„Jde o dosud největší připravovaný projekt městské fotovoltaické elektrárny. Svým výkonem a instalovanou plochou je devětkrát větší než naše nedávná instalace fotovoltaiky na domech Vojtova 7 a 9,“ dodává předseda představenstva SAKO Brno Filip Leder.

Prvních 88 fotovoltaických panelů bylo v prosinci loňského roku nainstalováno na městské domy na ulici Vojtova 7 a 9. Z dalších uvažovaných objektů lze vyjmenovat ZŠ Sirotkova, ZŠ Merhautova a ZŠ J. Babáka, budovu Polikliniky Lesná či Domov pro seniory Vychodilova. V užším výhledu je dalších 25 mateřských škol, 20 základních škol a 5 budov úřadů.

Projekt městské fotovoltaické elektrárny bude jedním z důležitých nástrojů, jak snižovat emise CO2 na území Brna. Město má za cíl v následujících 5 letech osadit cca 500 střech fotovoltaickými panely, které by mohly vyrábět 43GWh elektřiny za rok. To by znamenalo úsporu 36 tisíc tun CO₂.

Zdroj: TIS MMB


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...