Brno-střed odpustí navýšení plateb nájmů ve svých bytech o inflaci

Brno, 29. března 2022 – Rada městské části Brno-střed jednomyslně schválila odpuštění navýšení nájemného u všech bytů ve správě městské části Brno-střed o inflaci za loňský rok.

brno byt najem

Smluvní podmínky mezi nájemníkem bytu a městskou částí Brno-střed obsahují podmínku, takzvanou inflační doložku, která opravňuje pronajímatele v každém dalším následujícím kalendářním roce dohodnutou výši nájemného zvýšit o průměrnou meziroční míru inflace. Ta je vyjádřena přírůstkem průměrného ročního indexu spotřebitelských cen, oznámeným Českým statistickým úřadem za předchozí kalendářní rok.

„Aktuální situace, kdy výrazně rostou ceny energií a dalších nákladů na bydlení, nám rozhodně není lhostejná. V naší městské části bydlí v obecních bytech velké množství seniorů, na které tato doba dopadá velmi negativně. Stejně tak mají problémy i rodiče samoživitelé a rodiny s nižšími příjmy. Proto jim chceme pomoci a letos nebudeme navyšovat nájmy,“ uvedl starosta městské části Brno-střed Vojtěch Mencl (ODS).

Odpuštění zvýšení nájmu o inflaci se dotkne celkem 2573 domácností. Nájemníci o odpuštění nemusí žádat, bude provedeno automaticky u všech nájemních smluv.

„Odpuštěním navýšení nájmu o inflaci ušetří jedna domácnost až 900 korun měsíčně. Celkově tímto rozhodnutím ušetří nájemci našich bytů celkem více než 8 milionů korun za rok,“ doplnil starosta. K pravidelnému navýšení nájemného o inflaci dochází zpravidla k 1. červenci daného roku, u starších typů nájemních smluv může být termín odlišný.


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...