Brněnské teplárny investují 2,5 miliardy do horkovodu z Dukovan i do fotovoltaiky

Brno, 26. července 2022 - Městská společnost Teplárny Brno bude ve fiskálním roce 2022/2023 investovat přes 2,5 miliardy korun. Zaměří se na modernizaci provozu Brno-sever, kde má vyrůst kotel na spalování dřevěné štěpky, na přípravu horkovodu z Jaderné elektrárny Dukovany do Brna, ale také na budování fotovoltaických elektráren či rozšiřování sítě dobíjecích stanic pro elektromobily. Plán investic na toto období schválila Rada města Brna v působnosti valné hromady.

dukovany chladici veze

„Nejvýznamnější investiční akcí Tepláren Brno je modernizace zdroje Brno-sever. Zde bude instalován kotel na spalování biomasy, který doplní stávající horkovodní zařízení na výrobu tepla. Kromě přínosu pro životní prostředí jde o velmi důležitý krok pro energetickou bezpečnost a soběstačnost Brna, štěpka nahradí 15 % spotřeby zemního plynu pro vytápění Brna,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Teplárny také pokračují v projektu přeměny parovodů na horkovody a zahájí realizaci I. etapy připojení městských částí Bohunice a Starý Lískovec na horkovodní síť. Nemalá pozornost bude věnována rozvoji informačních a komunikačních technologií, kybernetické bezpečnosti a informačních systémů. Dále bude pokračovat budování fotovoltaických elektráren a výstavba sítě dobíjecích stanic pro elektromobily. Neméně důležitými investicemi jsou také realizace nových připojení dle uzavřených obchodních smluv.

„Zahájeny budou také přípravné práce pro horkovodní napáječ z Jaderné elektrárny Dukovany do Brna, na jehož přípravě a realizaci mají teplárny spolupracovat s ČEZ. Co nejrychlejší výstavba horkovodu je pro město naprosto klíčová, toto technické řešení nám umožní garantovat spolehlivé a stabilní dodávky tepla, navíc z čistého zdroje energie. Do Brna by tímto způsobem proudilo asi 2 mil GJ tepla, které nahradí téměř 50 % současné spotřeby plynu v teplárnách,“ doplnila informace primátorka Markéta Vaňková.

Plánované investice ve fiskálním roce 2022/2023 jsou v celkové výši 2 506 395 000 Kč, z toho 1 194 979 000 Kč by měly pokrýt dotace.

Zdroj: TIS MMB


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...