Na žákovské nápady Brno pošle skoro dva miliony korun

Brno, 27. července 2022 - Zapojit děti do rozhodování, zvyšovat jejich zodpovědnost, probudit v nich zájem o školu a o její prostředí, dát jim možnost zlepšovat věci kolem sebe, učit je demokratickým principům – takové jsou základní cíle projektu Participativní rozpočet do škol. Radní doporučili zastupitelům schválit zapojeným školám pro ročník 2022/2023 příspěvek ve výši 1,68 milionu korun.

trida zaci stredni skola

Brno je jedním z mála statutárních měst v ČR, kde byl zaveden participativní rozpočet zaměřený na žáky základních škol na celoměstské úrovni. „Jde o efektivní nástroj, jak žáky učit, že mají možnost svoje okolí ovlivnit. Považuji za důležité, aby s tímto vědomím vstupovali do svého občanského života, a jsem proto ráda, že je zapojených škol čím dál více. Zastupitelům doporučujeme, aby se jim z městského rozpočtu uvolnilo 1,68 milionu korun, tedy 40 tisíc pro každou instituci,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková.

Celým procesem participativního rozpočtu provádí žáky tzv. školní koordinátor (zaměstnanec školy), který zároveň komunikuje s úřadem. Školám, které se do projektu přihlásily, vyčlenilo město částku 35 000 Kč určenou na projekty žáků a 5 000 Kč jako odměnu pro školního koordinátora. V rámci projektu žáci sami aktivně přicházejí s nápady, zjišťují si finanční náročnost projektů a reálnost jejich uskutečnění. Nejpodporovanější projekty před postupem do závěrečného hlasování posoudí vedení školy z hlediska proveditelnosti. Finálové projekty žáci prezentují ostatním a snaží se pro ně získat co nejvíce hlasujících. Vítězné projekty jsou následně školami realizovány. „V uplynulém ročníku si tak děti například navrhly a odhlasovaly, že si za poskytnuté finanční prostředky zmodernizují terasu nebo školní kuchyňku, pořídí tablety, reproduktory, 3D tiskárny, školní kino, relaxační a odpočinkové zóny se sedačkami, sedacími vaky či podsedáky, různé sportovní vybavení jako pingpongové stoly, nafukovací žíněnky, spikeball, workoutové prvky do atria nebo boxovací pytel, stolní fotbálek a jiné hry,“ přiblížil první náměstek primátorky Petr Hladík.

„Podobně jako školní koordinátoři oceňuji u Participativního rozpočtu do škol zájem dětí zapojit se do spolurozhodování o financích poskytnutých škole městem Brnem, neuvěřitelnou kreativitu při přesvědčování spolužáků k hlasování pro právě jejich návrh, což je pěkný příklad vzájemného naslouchání a rozvoje komunikačních dovedností. Participativní rozpočet do škol je tak i cestou, jak trénovat respekt k názoru jiného, naučit se spoustě nových dovedností a společně mít radost z vítězného projektu. Také mě těší rostoucí zájem základních škol o zapojení do projektu, jelikož v příštím ročníku je jich přihlášeno 42, tedy zhruba dvě třetiny, což považuji za velký úspěch,“ uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný, který stál u zrodu tohoto projektu.

V Brně už proběhly dva ročníky Participativního rozpočtu do škol. V prvním se jich zapojilo 27, ve druhém 31 a do třetího je jich přihlášeno 42.

Zdroj: TIS MMB


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...