Brno nechce příští rok uplatnit inflační doložku v nájmech městských bytů

Brno, 28. srpna 2022 - Pokud to schválí zastupitelé, město příští rok neuplatní ve svých nájemních smlouvách k městským bytům sjednanou inflační doložku. Stejnou možnost dostanou i městské části, které mají bytový fond od města svěřený. Sníží se tak riziko, že by prudký nárůst nájemného například o 20 % znamenal pro domácnosti závažné existenční potíže.

penize czK bankovky

Letos se nájemné v městských bytech zvedlo od 1. července o 3,8 %, tedy o míru inflace vyhlášenou Českým statistickým úřadem za předchozí kalendářní rok. „Podle stejného principu, který je zakotvený v nájemních smlouvách, by v roce 2023 mohlo dojít k navýšení i o 20 %, což by řadě domácností mohlo, v kombinaci s dramatickým zdražováním v ČR, způsobit existenční potíže. Chceme bojovat proti drahotě alespoň v oblastech, které město může ovlivnit. Chceme ulevit rodinným rozpočtům normálních lidí. Proto jsem navrhl zmrazit zvyšování nájemného v městských bytech. Jsem rád, že Rada města tento můj návrh schválila a doporučila jej ke schválení zářijovému Zastupitelstvu města Brna, které bude mít definitivní slovo. Jde o to, aby se příští rok nájemné v městských bytech nezvyšovalo, protože letošní inflace vystoupá až někam k 20 %. Opatření by platilo pro nesvěřené městské byty. Pro byty, se kterými hospodaří městské části, dává návrh generální souhlas, aby stejné opatření přijaly i ony příslušné městské části,“ představil svůj návrh 3. náměstek primátorky Jiří Oliva.

„Byty v majetku města Brna nesvěřené městským částem jsou téměř výhradně startovací pro mladé rodiny, samoživitelské pro osamělé rodiče, seniorské v domech s pečovatelskou službou, bezbariérové a sociální, jde tedy o občany značně ohrožené případným skokovým nárůstem nájemného. S ohledem na tuto situaci je nutné, abychom adekvátně reagovali. V případě, že by inflace za rok 2022 byla například 20 %, tak by při prominutí inflační doložky v roce 2023 znamenal měsíční výpadek nájemného od 1. 7. 2023 částku 764 229 Kč a za období 1 roku od 1. 7. 2023 do 30. 6. 2024 by u bytů nesvěřených městským částem šlo o 9 170 748 Kč. Jde z mého pohledu o výpadek, který město bez problémů zvládne,“ sdělila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Zdroj: Tiskové středisko MMB


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...