Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Brno, 31. května 2023 - Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

cceamoba-nas-prostor-bily-dum-patrik-antczak-jakub-jahn-navrhova-cast-tic brno

Realizace malby je možná díky projektu Asphalt Art Initiative, který je součástí aktivit nadace Bloomberg Philanthropies, založené bývalým starostou New Yorku Michaelem Bloombergem. „V rámci projektu Asphalt Art Initiative bylo v roce 2023 podpořeno 19 evropských měst, Brno jako jediné z České republiky. Ocenění, kterého se touto formou moravské metropoli dostalo, si vážíme i proto, že kultura a práce s veřejným prostorem patří mezi jednu z našich priorit,“ říká primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Za organizací přihlášky, se kterou Brno vyhrálo, realizací výtvarné soutěže i samotného díla stojí CCEA Centrum pro středoevropskou architekturu ve spolupráci s TIC BRNO. „Žerotínovo náměstí je jedním z komunikačních uzlů města,“ tvrdí Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO: „Tento prostor patří především dětem, jež dochází do základní školy a polikliniky, které v budově Bílého domu sídlí. Zároveň je to místo vyhledávané studenty nedalekých škol i kulturní veřejností. Jsme rádi, že prostřednictvím tohoto projektu můžeme upozornit na tento jedinečný prostor v rámci Brna a nabídnout atraktivní možnosti jeho zkvalitnění.“

„Lidé si vzájemně pomáhají, starají se o své rodiny, setkávají se s přáteli, pracují na svých snech. Tyto pozitivní stránky lidstva chceme prostřednictvím malby vystihnout. Zachycené postavy budou reprezentovat různé skupiny a typy lidí, od těhotné ženy až po handicapované,” dodávají autoři díla, Patrik Antczak a Jakub Jahn. 20. června 2023 proběhne od 18:00 slavnostní představení projektu široké veřejnosti, jeho součástí bude též výtvarný́ workshop, který bude probíhat v okolí Bílého domu již od 16:00. Během něho autoři společně s rodiči a dětmi dopíšou a dokreslí prázdné cedule a transparenty. Vlastní realizace malby proběhne na přelomu května a června. Důležitou součástí projektu je také úprava zeleně, která vznikla ve spolupráci s krajinářskou architektkou Evou Wagnerovou a městskou částí Brno-střed. Projekt podpořil také velkoobchod dumbarev.cz.

Zdroj: TIC BRNO


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...