Nejezděte do centra Brna autem, apeluje radnice

Brno, 16. února 2024 – Dlouhé kolony nebo na chodníku odstavené automobily, které znesnadňují cestu chodcům či cyklistům. Takový obrázek mnohdy nabízí ulice v centru Brna. Motoristé přitom riskují sankce, jimž je ale možné předejít. Do historického jádra jezdit vůbec nemusí, jelikož se na území města nachází hned několik parkovacích domů. Řidičům nabízí dostatek míst a šetří jim čas i peníze.

auta foto brno stred

V Brně dlouhodobě platí regulace pro vjezd do centra města. Na dodržování pravidel dohlíží Magistrát města Brna a Městská policie Brno. Hlídky strážníků řeší každý měsíc průměrně zhruba sedm stovek dopravních přestupků. Nejvíce pak za špatné parkování. Ještě více sankcí uděluje magistrát, který prostřednictvím poloautomatizovaného systému reguluje vjezdy či stání v modrých parkovacích zónách určených primárně pro rezidenty a abonenty.

„Dopravní situace v historickém jádru není ideální. Dlouhodobě ji řešíme s magistrátem, na dopravních komisích či na setkáních s občany. Motoristy nabádáme k tomu, aby jezdili do centra jen v nejnutnějších případech. Město Brno přitom dlouhodobě investuje a zlepšuje dopravní infrastrukturu. Příkladem jsou parkovací domy či záchytná parkoviště, která lidem umožňují pohodlné napojení na MHD,“ řekl 4. místostarosta městské části Brno-střed Zdeněk Machů (ANO 2011), do jehož gesce spadá oblast dopravy a informatiky.

Na území městské části Brno-střed se nachází v současné době čtyři parkovací domy - Pinki Park v Kopečné ulici, Domini Park v Husově ulici, River Park v Polní ulici nebo Parking u Janáčkova divadla. První tři jmenované provozuje městská akciová společnost Brněnské komunikace, která má ve správě také záchytná parkoviště typu Park and Ride u Ústředního hřbitova nebo v městské části Líšeň.

„Parkovací domy či záchytná parkoviště jsou zřídkakdy plně zaplněná. Například zatím nejnovější parkovací dům v Polní ulici nabízí každý den dostatek míst i výhodné ceny parkovného, které vyjdou na padesát korun na dvanáct hodin. Navíc se nachází v docházkové vzdálenosti od centra i blízkosti tramvajové zastávky,“ dodal radní Brna-střed Jan Mandát (ODS), který připomněl, že v Brně aktuálně vzniká další parkovací dům na Akademickém náměstí.

Předpokládaný konec prací na očekáváném dopravním objektu, jenž vyroste na hranici městských částí Brno-střed a Žabovřesky, je na podzim letošního roku. Po dokončení pojme přes 600 vozů. „Věřím, že nová stavba zmírní dopravní nápor ve městě a posílí bezpečnost chodců a cyklistů v centru Brna,“ dodal místostarosta Machů.

Zdroj a foto: MČ Brno-střed


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...