Do tří let bude v Brně evropské vědecké centrum CEITEC

Brno, 7. června 2011 (MEDIAFAX) - V Brně vznikne do tří let středoevropský technologický institut CEITEC. Moderní laboratoře budou stát 5,2 miliardy korun, sdělila Petra Střítecká, tisková mluvčí institutu CEITEC.

Moderní laboratoře o rozloze 25 tisíc metrů čtverečních budou v Univerzitním kampusu Masarykovy univerzity v Brně-Bohunicích a v kampusu Vysokého učení technického pod Palackého vrchem. „Peníze na vybudování evropského centra získaly společně brněnské vysoké školy a výzkumné instituce z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace,“ uvedla Střítecká.

CEITEC propojí výzkum v přírodních vědách a technických oborech. Bude jej využívat na 600 vědců, více než 1200 studentů a také české i zahraniční firmy.

Podle Střítecké je CEITEC vůbec prvním typem vědeckého centra v České republice, které integruje výzkum a vývoj v oblasti věd o živé přírodě, pokročilých materiálů a technologií v takovém rozsahu. „Výzkum je rozdělený do sedmi programů, a to nanotechnologie a mikrotechnologie, pokročilé materiály, strukturní biologie, genomika a proteomika rostlinných systémů, molekulární medicína, výzkum mozku a lidské mysli a molekulární veterinární medicína.

V centru bude téměř 700 speciálních přístrojů a unikátních zařízení vybraných na základě konkrétních potřeb vědeckých výzkumů.

Na vzniku centra excelence se podílí Masarykova univerzita v Brně, Vysoké učení technické v Brně, Mendelova univerzita v Brně, Veterinární a farmaceutická univerzita Brno, Ústav fyziky materiálů Akademie věd a Výzkumný ústav veterinárního lékařství.

Lenka Horáková, foto - zdroj: CEITEC (na fotografii Tomáš Hruda, ředitel projektu CEITEC)

Co nového v medicíně?

Informace o nemocech a léčení, přehledně a srozumitelně, příznaky, nemoci, práva pacientů a poradnu najdete na Hledám-zdraví.cz.

Související články:

Veletrhy, konference a semináře

<<  Prosinec 2021  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Nejbližší akce

Žádné události

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN