Jihomoravské inovační centrum pomáhá firmám z Brna překračovat lokální hranice

Brno, 21. listopadu 2011 - Jihomoravský kraj chce mít do roku 2020 každé desáté pracovní místo v hi-tech oborech. Brněnské Jihomoravské inovační centrum (JIC) je jedním z míst, kde se tuto ideu snaží přetvořit v realitu. Během osmi let centrum pomohlo více jak šedesáti začínajícím technologickým firmám prorazit nejen na český trh. Produkty firem z JIC dnes používá Evropská vesmírná agentura nebo pomáhají zachraňovat lidské životy při přírodních katastrofách.

JIC-0921250

„Jihomoravské inovační centrum vzniklo v rámci Regionální inovační strategie Jihomoravského kraje v roce 2003 jako agentura pro podporu a rozvoj inovačního podnikání. V podstatě to obnáší práci se začínajícími firmami, lákání technologických investorů do Brna a podporu výzkumným týmům a organizacím,“ říká ředitel JIC Jiří Hudeček. Za osm let centrum „vychovalo“ přes šedesát firem, především z oboru informačních a komunikačních technologií, a podařilo se mu stát jednou z nejúspěšnějších organizací v České republice. I díky jemu je Brno považováno za technologické centrum v evropském kontextu.

Důležitou roli při tom hraje podpora čtyř brněnských univerzit, které jsou, vedle Jihomoravského kraje a města Brna, jeho zřizovatelem. Intenzivní propojení podnikatelského prostředí s akademickou sférou je jedním z cílů centra. Právě ze studentského prostředí vzešla řada inovativních firem, kterým JIC pomohl prosadit se na trhu. „Typicky za námi přijde někdo, kdo si teprve ujasňuje, v čem a jak chce podnikat nebo chce připomínkovat již svůj podnikatelský záměr. Díky akcím jako MIC Minutes, Imagine Cup a řadě dalších aktivit, které máme v rámci tzv. startup programu, se pak takový člověk může setkat s řediteli a zkušenými manažery firem, kteří mu poskytnou cenné rady,“ popisuje Hudeček. „Pro ty, kteří už mají ujasněný svůj projekt je určen program StarCube,“ dodává s tím, že další StarCube začíná v únoru 2012.

Právě podpoře začínajících firem, takzvaným startupům, věnuje JIC značné úsilí. „Inkubovaným firmám poskytujeme finance pro rozjezd podnikání, poradenství, kontakty, prostory, propagaci a pomoc při transferu technologií. Důležité je také strategické poradenství, kdy spolupracujeme se zkušenými podnikateli a experty, kteří firmám radí, jak na to,“ říká ředitel centra a zmiňuje například viceprezidenta Microsoftu Jana Mühlfeita nebo Sandru Kumorowski z Chicaga, která připravovala kampaně pro Apple či PepsiCo.

JIC_pruh

Některým firmám se díky této pomoci podařilo překročit lokální hranice a prosadit se i na mezinárodním trhu. Například firma G.L. Electronic sídlící v Innovation Parku INBIT v současnosti dodává své produkty Evropské vesmírné agentuře. Mapový systém společnosti GINA software byl využíván při záchraně lidských životů na Haiti a v Japonsku a na svém blogu o něm dokonce psal zakladatel Microsoftu Bill Gates (na obrázku nahoře uprostřed jeden ze zakladatelů GINA software Boris Procházka ukazuje mobilní zařízení, na kterém systém "jede"). A pokud vás na nějaké společenské akci osloví první český autonomní robot Advee, vězte, že i ten pochází z líhně Jihomoravského inovačního centra.

Lukáš Dolníček, foto: archiv JIC


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Listopad 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   5  6
  7  8  910111213
14151617
2122232425
282930    
Nejbližší akce
09.12. Vánoční trhy 2022..

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN