Českého "Oscara" pro architekty získal Marek Jan Štěpán z brněnského ateliéru
Klentnice, 28. května 2012 (MEDIAFAX) - Prestižní Národní cenu architektů v soutěži Grand Prix 2012 získal za projekt areálu Café Fara v Klentnici architekt Marek Jan Štěpán z brněnského Atelieru Štěpán. Ocenění mu v květnu udělila Obec architektů.
Výstavu vrcholové soutěžní přehlídky architektonických prací, které loni stavbaři dokončili na území České republiky - Grand Prix architektů, hostí v těchto dnech podvanácté Národní galerie v Praze. Výstava ukazuje 71 soutěžících staveb rozdělených do šesti kategorií. V kategorii rekonstrukcí, zastoupené 12 projekty, zaujala porotu nejvíce rekonstrukce areálu Café Fara v Klentnici u Mikulova na Břeclavsku, kterou uskutečnil Štěpán.
Areál Café Fara v Klentnici je výjimečný zachováním neopakovatelné atmosféry. Místo patří k méně známým, ale bezkonkurenčně nejzajímavějším lokalitám Pálavy. "Rekonstrukce původní pozdně barokní fary, sousední staré školy a moderní archetypální dostavba atmosféru místa zesilují," tvrdí Štěpán. Při vymýšlení projektu vycházel architekt ze zážitků z dětství ze svých tehdejších návštěv na farách. "U dostavby jsem chtěl, aby voněla dřevem a včelím voskem, aby příchozího pohltila svými smysly." dodal architekt.
Podle poroty z Obce architektů propojuje původní i nová část shodná atmosféra. Novostavba, přestože používá archetypální tvar a tradiční materiály, vyniká řadou originálních a inovativních motivů. Výsledkem dlouhotrvajícího procesu obnovy je živý areál, svým měřítkem, členitostí i výrazem respektující a zároveň rozvíjející charakter místa. Dřevěný penzion postavený na místě původních chlívků je malou, abstraktně stylizovanou stodolou. Vertikální modřínové latě její fasády vytvářejí poetické pozadí pro vržené stíny ořešáku na dvoře.
Archeologickou zajímavostí pálavského areálu je objevení Klentnické Madony, gotické dřevěné sochy vysoké více jak metr. Řadu let se skrývala pod nánosy barev a byla považována za bezcennou. Poté, co se z ní barva začala loupat, vzbudila zvědavost. Její kopie nyní nechal arhitekt vztyčit na sloupu ve farním sadu.
"Význam ocenění jsem si uvědomil až podle reakce okolí. Je vidět, že dobrá architektura může vznikat i mimo urbánní a architektonická centra," reagoval na zisk českého "Oscara za architekturu" Štěpán.
Marek Jan Štěpán patří mezi významné moravské architekty. Do podvědomí veřejnosti se zapsal například stavbou největšího porevolučního kostela u nás - chrámu sv. Ducha v Ostravě-Zábřehu, ceněného kostela sv. Ducha v Šumné nebo návrhem areálu pro mši papeže Benedikta XVI. u letiště v Brně-Tuřanech. K ostatním stavbám z jeho dílny patří kromě věhlasné Café Fara v Klentnici také Bambusový dům v brněnskéom Komíně nebo Lví pylon na Pražském hradě. V současné době pracuje například na velké liturgické úpravě katedrály v Českých Budějovicích.
Štěpánovy stavby získaly během let řadu ocenění, například Cenu Klubu za Starou Prahu, Cenu Unie výtvarných umělců nebo Interiér roku.
|
- Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou
- Co je to hromadný extrém? Na jakých faktorech to závisí?
- Jaké příslušenství byste měli používat pro svůj vůz