Zájem o investice do podílových fondů roste

Brno, 26. března 2014 - Patříte mezi začínající investory a nebo přemýšlíte, jak zhodnotit vaše volné finanční prostředky pomocí podílových fondů? Na následujících řádcích najdete odpovědi na čtyři nejčastější otázky, které si kladou začínající privátní investoři.

investice250

Objem majetku investovaný přes investiční fondy v České republice stále roste. Podle analýzy Asociace pro kapitálový trh ČR na podzim loňského roku měly domácnosti a instituce v domácích a zahraničních podílových fondech nabízených v ČR investováno téměř 259 miliard korun. Jakým způsobem a do kterých fondů například investovat a na co si dávat pozor?

Který typ fondu vybrat?

Kolik chcete investovat, na jak dlouho a s jakým rizikem. Odpovědi na tyto tři otázky vám napoví, do jakého typu podílového fondu vložit peníze. Vhodné je investovat nejméně na tři roky, zvyšujete tím pravděpodobnost výnosu a jeho výši. U kratších investic do peněžních fondů totiž hrozí, že výnos nepřekročí míru inflace. Pro investici pod 5 let se hodí dluhopisové fondy, pokud chcete peníze nechat pracovat déle, zvolte akciové fondy. Kurzy sice kolísají, ale pokud nezazmatkujete a akcie neprodáte, v dlouhodobém horizontu na nich zpravidla vyděláte. Obvykle kolem 20 %.

„Pro zmírnění rizika investice je ideální kombinace dluhopisů a akcií. Samozřejmě velmi záleží na investiční strategii a konkrétních nákupech jednotlivých fondů. Obecně mezi výhody investic do fondů patří jejich dostupnost a jistota, že můžete kdykoliv nakoupit i prodat. Nevýhodou je naopak rizikovost a to, že svůj vklad nemůžete pojistit," vysvětluje výkonný ředitel finančně poradenské společnosti DataLife Petr Temelkov.

Držte se základních investičních pravidel

Jednoznačná rada, jak správně investovat, samozřejmě neexistuje. Je ale dobré držet se několika základních a prověřených pravidel. Jedním z nich je diverzifikace, tedy použití několika investičních nástrojů pro snížení rizika. Ovšem je velmi důležité zachovat míru a nediverzifikovat příliš.

Další pravidlo říká, že dobré výnosy z minulosti nezajistí úspěch v následujících letech. Naopak to může znamenat blížící se vyčerpání výnosového potenciálu. Jiným pravidlem je srozumitelnost: každý investor by měl rozumět strategii fondu, kterému svěří peníze. Měl by znát všechna rizika, pravidla a výši poplatků, aby měl jasnou představu o tom, proč se očekává zhodnocení jeho peněz. Zmírnit rizikovost pomůže i pravidelné investování v menších částkách, které průměruje náklady.

Jak jsou na tom fondy v České republice

Naprostá většina domácích podílových fondů v poslední době vydělala. Na špici se podle serveru penízenavíc.cz drží akciové fondy s výnosem 15 %, následuje desetiprocentní výnos u dluhopisných fondů a osmiprocentní u smíšeného. Peněžní fondy se dostaly pouze na 1,5 %.

Podle prestižní soutěže Investice roku, kterou pořádá Fincentrum, PwC Česká republika a portál Investujeme.cz, loni v České republice zvítězil Fond korporátních dluhopisů otevřený podílový fond ČP INVEST investiční společnost, a.s. Na špici ho dostal hrubý výnos 12,8 % a nadvýnos 10,5 %.

Pozor na zdanění výnosů

Dividenda z výnosových fondů se daní 15 %. Daň vždy srazí a následně odvede investiční společnost, která spravuje podílový fond. Stejně tak i dividenda z akcií je jejím držitelům vyplácena již po zdanění.

Pozor ovšem u zdanění případného zisku z prodeje akcií! Do roku 2014 stačilo cenné papíry držet minimálně 6 měsíců, aby byl zisk z jejich prodeje od této daně osvobozen. Toto časové období platí pro všechny cenné papíry nakoupené do konce roku 2013. Od letošního roku se však tato lhůta, označovaná též jako časový test, protáhla na tři roky. Pro drobné investory platí osvobození od placení daně s ročním limitem 100 000 korun.

(red, tof)


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...