HUTIRA - BRNO chce stále přinášet nová řešení

Brno, 12. dubna 2014 - Společnost HUTIRA – BRNO, s.r.o., je česká soukromá firma, která byla založena v roce 1997 a plynule navázala na činnost, kterou vykonávala pod jménem fyzické osoby Iva Hutiry staršího již od roku 1990.

hutira01

Působí na trhu s technologiemi pro plynárenství a energetiku. Specializuje se na návrh a výrobu plynových zařízení – kompletní dodávku regulačních a měřicích stanic na zemní plyn, dále návrhy a dodávku regulátorů tlaku, bezpečnostních rychlouzávěrů, pojistných ventilů a příslušenství pro rozvod, regulaci a měření plynu. Již dvacet let je generálním zástupcem výrobců regulační techniky FRANCEL, FISHER a TARTARINI, patřících do amerického koncernu EMERSON.

Za dobu své existence si firma postupně vybudovala významné postavení na trhu v ČR a SR a je spolehlivým partnerem pro plynárenské organizace, výrobce a dodavatele technologií pro rozvod a spalování plynů, pro dodavatele velkých energetických investičních celků a pro provozovatele odběrních míst. Výkonného ředitele a prokuristy společnosti Radka Kundraty jsme se zeptali na to, jak firma začínala a jakých dosáhla úspěchů.

Jaké byly podnikatelské začátky firmy a budování značky Hutira?

Značku Hutira začal budovat Ivo Hutira mladší v roce 1990 společně se svým tátou. Začínali od píky v kamenolomu v Omicích, neměli žádný privatizační projekt ani finančního investora v zádech. Původním záměrem bylo provádět těžební činnost v provázanosti na stavebnictví a plynárenství.

hutira02

Kdy a proč jste od kotelen a přípojek přešli k regulační technice?

V roce 1991 se začalo s výstavbou přípojek, regulačních stanic a plynových kotelen. V této oblasti tehdy panoval boom. Plynofikovalo se ve velkém a po tomto oboru byla velká poptávka. Čím dál víc firem se specializovalo na plynové kotelny a nabídka plynových kotlů byla opravdu široká. Naproti tomu regulaci jsme nakupovali od stávajících dodavatelů, ale kvalita neodpovídala našim představám. A to byl i důvod, proč jsme se začali zaměřovat právě na regulaci.

Dnes jste ve svém oboru významným hráčem na trhu nejen v Česku, ale i na Slovensku, máte pobočky v Rusku, na Ukrajině, v Srbsku. Které vaše realizace patří k těm největším?

Troufnu si říct, že na trhu v Čechách a na Slovensku jsme opravdu velmi významným hráčem. V těch dalších zemích si to postavení spíš teprve budujeme. Pokud jde o konkrétní projekty v zahraničí, tak největší byly realizovány v Pákistánu – kompletní plynové hospodářství pro paroplynové elektrárny Balloki a Muridke. V loňském roce jsme dělali velkou regulační stanici včetně chromatografu pro elektrárnu v Ghaně.

Ale vůbec největším realizovaným projektem byla teplofikace slovenského města Handlová. Tento projekt byl unikátní nejen svým rozsahem, technickými specifiky, ale i financováním. Podařilo se nám vybudovat natolik funkční systém tepelného hospodářství, že se tento projekt v podstatě financoval z úspor. Město a jeho obyvatelé získali kompletně novou infrastrukturu a investičně je to nestálo ani jednu korunu.

hutira03

Začínáte se prosazovat i ve Francii nebo v Kanadě. Kam se ještě chystáte expandovat?

Ve Francii jde spíše jen o jednotlivé projekty, o Kanadu se ovšem snažíme dlouhodobě. Firmu zde máme od roku 2004 v Calgary v provincii Alberta, tedy regionu ropy a plynu. Tímto směrem i míříme, ale samozřejmě hledáme i jiné aktivity. Další pobočky už otevírat neplánujeme. Spíš chceme být dobrým partnerem pro velké firmy, které v zahraničí realizují velké projekty typu výstavby paroplynových elektráren a různých kogeneračních zdrojů.

Koncem loňského roku jste otevřeli zbrusu novou firemní halu v Popůvkách. Proč právě Popůvky a jaké další investice máte v plánu?

Výstavba areálu v Popůvkách u Brna je naší určitou referencí, protože jsme si byli sami sobě generálním dodavatelem. Byl to nutný krok, který jsme potřebovali k dalšímu rozvoji firmy. Dříve jsme měli administrativní zázemí v centru Brna a výrobu a sklady v našem areálu v Ivančicích. To bylo logisticky náročné a ne úplně efektivní. Koupili jsme tedy pozemek v Popůvkách. Další investici, na níž již 3 roky pracujeme, bych zatím neprozrazoval. Ale je zajímavá, a pokud vše půjde jako dosud, tak se o ní určitě brzo dozvíte.

Se svými výrobky se zúčastňujete i řady veletrhů. Co můžete nabídnout třeba i našim čtenářům? Jaké jsou vaše současné aktivity?

Nejčastěji se čtenáři s naším zařízením setkají u takzvaných HUP (hlavní uzávěr plynu) skříní. Dodáváme je včetně komponentů, které jsou uvnitř. Málokdo si však uvědomuje, že o HUP je třeba se starat. Plynárna vlastní pouze plynoměr, ale samotný regulátor patří vlastníkovi nemovitosti. To spousta lidí neví, a může tak docházet k situacím, kdy mají doma v HUP skříni i zařízení, které je starší 30 let a je potenciálním zdrojem nebezpečí. Tím ale nechci čtenáře strašit. Pokud mohu mluvit za naše zařízení, tak ta by měla vydržet i déle.

Děláme také regulační sestavy pro průmyslovou výrobu, administrativní objekty, sklady atd. Samozřejmostí je záruční a pozáruční servis, děláme i pravidelná školení pro projektanty, montážní firmy a pracovníky plynárny. Není to ale už jen o plynu. Nabízíme i malé vodoměrné šachty pro vodovodní přípojky. Jde o moderní řešení, které je majoritně používáno na západě. U nás se bohužel ještě dává přednost velkým šachtám, naštěstí ale existují i regiony, kde chápou, že zákazník, který si šachtu sám platí, má ji na svém pozemku a je jeho povinností se o ni starat, má právo vybrat si
řešení podle sebe a ne podle toho, co mu řekne vodárenská společnost.

Chtěli bychom stále přinášet nová a inovativní řešení pro své zákazníky a pomoci odbourávat přežité stereotypy. To se nám podařilo v devadesátých letech v plynárenství a doufáme, že se nám to podaří i ve vodárenství a třeba v budoucnu i v dalších odvětvích.

Rozhovor připravila Alena Štěpánková

Vyšlo v Brno Business & Style

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce
09.12. Vánoční trhy 2022..

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN