Jaké daňové novinky přinese rok 2016?
Brno, 17. prosince 2015 - Plátci daně z přidané hodnoty se od Nového roku musí připravit na tři podstatné novinky. Tou první je, že jsou povinni od roku 2016 podávat kromě daňového přiznání k DPH také kontrolní hlášení. Od ledna 2016 také musí všichni plátci DPH podávat přiznání elektronicky, protože dosud existující výjimka pro fyzické osoby přestává platit.
Od příštího roku se také dále rozšíří režim reverse – charge na dodání nemovité věci plátci. Daň z přidané hodnoty z prodeje nemovitosti bude od příštího roku platit kupující.
Dosavadní praxe byla ta, že DPH z prodeje nemovitosti platil prodávající. Kupující tedy původnímu majiteli zaplatil jak kupní cenu nemovitosti, tak i DPH, jejíž odpočet mu následně vracel finanční úřad. Celá transakce byla zdlouhavá a neúměrně zatěžovala výměnu peněz mezi oběma subjekty – jejich cash flow. Od Nového roku bude DPH z prodeje nemovitosti odvádět kupující, který zároveň uplatní nárok na odpočet daně. Tím se celý proces zjednoduší a zkrátí.
Kontrolní hlášení o DPH pouze elektronicky
Povinnost podávat elektronicky kontrolní hlášení a přiznání k dani z přidané hodnoty se týká všech plátců DPH. Celkově jde zhruba o 500 000 plátců. V současnosti podává přiznání k DPH v papírové podobě zhruba 100 000 fyzických osob. Elektronická komunikace s finančním úřadem zatím nebyla povinná pro živnostníky, jejichž obrat za předcházejících dvanáct měsíců nepřesáhl šest milionů korun, a přitom neměli jinou povinnost posílat podání elektronicky.
Zrušení výjimky budí u některých menších podnikatelů a živnostníků obavy. Ne všichni totiž vědí, kdy mají kontrolní hlášení odvést a jaké má náležitosti. Právnické osoby a živnostníci, kteří platí DPH měsíčně, musí kontrolní hlášení podat vždy do 25. dne následujícího měsíce. První kontrolní hlášení tak musí podat do 25. února 2016. Živnostníci, kteří mají zdaňovací období čtvrtletní, podávají hlášení čtvrtletně. Poprvé tak budou muset učinit příští rok do 25. dubna.
Pokuty, kam se podíváte...
Těm, kteří kontrolní hlášení nepodají, hrozí až desetitisícové pokuty. Pokud plátce nepodá kontrolní hlášení, ale svou chybu napraví ještě před výzvou finančního úřadu, bude mu udělena fixní pokuta 1000 korun. Pokud tak učiní až po výzvě, dostane pokutu 10 000 Kč. Jestliže nepodá hlášení ani na základě výzvy finančního úřadu, zaplatí pokutu 50 000 Kč. Ve výjimečných případech pak bude moci sankce dosáhnout až půl milionu korun. Podle odhadů Finanční správy České republiky vzrostou po zavedení kontrolního hlášení daňové příjmy asi o 10 miliard korun ročně.
Řada změn v zákoně o účetnictví
Mnoho dalších novinek přináší také novela zákona o účetnictví. K těm nejdůležitějším patří kategorizace účetních jednotek a konsolidačních skupin, znovuzavedení jednoduchého účetnictví a povinnost sestavovat zprávu o platbách vládám. Novela zákona rozděluje všechny účetní jednotky do jedné ze čtyř kategorií – mikro účetní jednotka, malá účetní jednotka, střední účetní jednotka a velká účetní jednotka. O zařazení do příslušných kategorií rozhodují tři kritéria – hodnota aktiv, čistý obrat a průměrný počet zaměstnanců.
Povinnost sestavovat zprávu o platbách vládám mají pouze velké účetní jednotky, jako jsou například banky a subjekty veřejného zájmu, jež působí v odvětví těžby dřeva v původních lesích a v těžebním průmyslu. Ve zprávě budou tyto instituce vykazovat významné platby, které odvádějí vládám zemí, v nichž působí, což má přispět k větší transparentnosti těchto plateb.
Jednoduché účetnictví se v zákoně o účetnictví už řadu let neobjevuje. Některé účetní jednotky přesto mohly v systému jednoduchého účetnictví účtovat. Šlo o občanská sdružení, církve a náboženské společnosti nebo církevní instituce, které jsou církevní právnickou osobou, a také honební společenstva, jejichž celkové příjmy za poslední uzavřené účetní období nepřesáhly 3 000 000 Kč.
Od Nového roku mohou vést jednoduché účetnictví dobročinné spolky, odborové organizace, organizace zaměstnavatelů, církve a náboženské společnosti nebo církevní instituce a honební společenstva. Mikro a malé účetní jednotky nebudou od příštího roku povinny v rámci účetní závěrky sestavovat přehled o peněžních tocích a přehled o změnách vlastního kapitálu. Jejich účetní závěrka bude tvořena rozvahou, výkazem zisků a ztrát a přílohou. Mikro a malé účetní jednotky, na něž se nevztahuje povinnost ověřit účetní závěrky auditorem, nemusí zveřejňovat výkaz zisku a ztráty ve Sbírce listin.
Mgr. Blanka Štarmanová
jednatelka společnosti TaxVision
|
- Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou
- Co je to hromadný extrém? Na jakých faktorech to závisí?
- Jaké příslušenství byste měli používat pro svůj vůz