Zájem uchazečů o předvánoční brigády je vyšší než nabídka firem
Brno, 16. listopadu 2019 – Poptávka po brigádnících je letos opožděná. Zatímco v loňském roce byl touto dobou nábor brigádníků v plném proudu, letos se firmy teprve začínají probouzet. Podle údajů personální agentury Grafton Recruitment hodinová mzda brigádníků ve srovnání s loňskou předvánoční sezónou roste jen mírně, v řádu jednotek procent. Největší poptávka je po práci v administrativě, nejméně žádané jsou naopak manuální práce.
Přelom října a listopadu je tradičně obdobím náboru brigádníků na hektickou předvánoční sezónu. Letos však firmy zveřejňují své nabídky v menší míře, než tomu bylo v předchozích letech. Patrný je naopak zájem kandidátů, kteří nejčastěji poptávají brigádu v administrativě nebo obchodě. O vypsané nabídky výrobních a logistických firem moc zájem nejeví, a to i přesto, že se mzda na administrativních a manuálních pozicích prakticky neliší. Relativně srovnatelné jsou hodinové sazby i napříč regiony ČR. Například administrativní pracovník v Ostravě si vydělá 100-150 Kč za hodinu, výrobní dělník v Jihomoravském kraji 120 Kč a skladník v Brně 110-160 Kč, v Olomouci 120-130 Kč. Průměrná hodinová mzda brigádníka na Liberecku je 110 Kč, na Královéhradecku pak 100 Kč.
„Větší nabídku typicky předvánočních brigád očekáváme kolem půlky listopadu, uchazeči by tedy měli mít oči otevřené,“ říká Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitment, a dodává: „Jak firmy, tak i uchazeči ovšem preferují spíš brigády dlouhodobé, studenti, důchodci i matky na mateřské dovolené si totiž chtějí přivydělávat průběžně, nikoliv nárazově. Oblíbené jsou také brigády, které umožňují časovou flexibilitu.“
Mzda brigádníkům v letošním roce vzrostla, jde však o růst v mírný, v řádu jednotek procent.
|
- Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou
- Co je to hromadný extrém? Na jakých faktorech to závisí?
- Jaké příslušenství byste měli používat pro svůj vůz