Brněnská servisní a inovační centra na vzestupu, pracuje v nich již 22 tisíc lidí

Brno, 15. listopadu 2019 - Výsledky průzkumu trhu podnikových služeb v Brně představila na své výroční konferenci asociace ABSL. Z průzkumu vyplývá, že v moravské metropoli působí v tomto oboru již 22.000 zaměstnanců, což reprezentuje téměř 9 % všech produktivních občanů města a současně zhruba pětinu celého českého trhu podnikových služeb. V příštím roce se očekává další růst, a to zhruba 10procentním tempem.

absl marketa vankova

Markéta Vaňková, primátorka města Brna, které na průzkumu spolupracovalo a propůjčilo i záštitu výroční konferenci ABSL, která se uskutečnila v Brně, uvedla: „Brno je středoevropské centrum vědy, vývoje a inovací. Poskytuje kvalitní zázemí pro společnosti z mnoha segmentů trhu, mezi nimiž hrají prim firmy zaměřené na IT a vývoj pokročilých technologií, například elektronových mikroskopů. Mám radost, že obor reprezentovaný servisními a inovačními centry mezinárodních firem zde našel ideální podmínky pro svůj rozvoj a poskytuje velmi zajímavé kariérní příležitosti absolventům našich vysokých škol.“

V příštím roce se obor podnikových služeb v Brně rozroste o dalších 2000 pracovních míst. Půjde zejména o kvalifikované pracovní pozice z oblastí informačních technologií, výzkumu a vývoje, financí, logistiky a personálních služeb. Mzdy v oboru přitom v mnoha případech přesahují místní průměr. Dle ČSÚ činila ve druhém čtvrtletí 2019 průměrná mzda obyvatel Jihomoravského kraje 32 582 Kč. Nástupní mzda absolventa začínajícího v oboru informačních technologiích v Brně se dle údajů personální agentury Grafton Recruitment například pohybuje mezi 30 a 38 tisíci, uchazeči o práci na finančních pozicích si bez praxe přijdou na 30-40 tisíc a zkušení pracovníci s praxí se na mnohých pozicích dostanou i přes hranici 100 tisíc Kč hrubého měsíčně.

I když je míra nezaměstnanosti v Brně velmi nízká, aktuálně na úrovni 3,8 %, ABSL se nedostatku pracovníků neobává, naopak: „Rozvoj, který náš obor čeká v následujícím období, umožní nejen noví absolventi místních vysokých škol, ale i pracovníci ze zahraničí. Cizinci tvoří již dnes téměř třetinu všech zaměstnanců podnikových služeb a očekáváme, že jejich podíl během následujících dvou let vzroste na polovinu,“ říká Jonathan Appleton, ředitel asociace ABSL, která v ČR sdružuje poskytovatele servisních a inovačních služeb.

Brno má v očích cizinců velmi dobrou pověst. Dle průzkumu realizovaného organizací Brno Expat Center by celých 86 % expatů žijících v Brně toto město k životu doporučilo i dalším cizincům. Důvodem je zejména vysoká kvalita života, kterou potvrzuje i server Numbeo.com, který uvádí Brno ve svém žebříčku dokonce o 30 příček výš než Prahu. Brno předbíhá i další oblíbené destinace oboru podnikových služeb, například Dublin, Varšavu, Krakov, Bratislavu či Budapešť. Pořadí v žebříčku se vypočítává na základě sedmi kritérií. Server sleduje bezpečnost, cenu nemovitostí, index spotřebitelských cen, kupní sílu, úroveň zdravotní péče či čas strávený v dopravě.

Investoři na Brnu pozitivně hodnotí nejen jeho centrální polohu, ale i příznivější ceny nájmů a celkové nižší náklady na zaměstnance, než jak je tomu v hlavním městě. Mzdy se totiž v Brně pohybují v průměru o 10 000 Kč níž než v Praze, kde průměrná hrubá mzda v 2. čtvrtletí 2019 činila 42 297 Kč. Nájmy jsou pak oproti hlavnímu městu nižší zhruba o 35 %. Zatímco v Praze firmy nejčastěji zaplatí 20 - 21 euro za 1 m2 za měsíc (ve vzdálenějších částech Prahy se však lze dostat i na 13,50 euro za 1 m2 za měsíc), v Brně se většina kancelářských ploch nabízí za 11-13,50 euro za 1 m2 za měsíc.

„O tom, že Brno bylo dobrou volbou, se již přesvědčilo zhruba 50 investorů z našeho sektoru. Svá sídla zde mají společnosti zvučných jmen, jako například Atlas Copco, Infosys, Zebra Technologies, Deutsche Telekom a mnohé další. I když možná do Brna přišli zejména kvůli výhodným nákladům, zůstávají a posilují své investice pro kvalitu, kterou zde našli. Za uplynulé 3 roky vzrostly o celých 50 %,“ říká Jonathan Appleton.

To potvrzují i samotné firmy: „Naše centrum specializované na finanční služby a zákaznický servis sídlí v Brně již 10 let. Z původních pár desítek zaměstnanců se rozrostlo na dnešních 450, z nichž 30 % tvoří cizinci,“ říká Roman Pavloušek ze společnosti Atlas Copco Services, a dodává: „Brno byla pro naše centrum skvělá volba, a to zejména díky kvalitní infrastruktuře, dostupnosti kvalifikované pracovní síly a geografické blízkosti západní Evropě. Vysoká kvalita poskytovaných služeb a spokojenost našich interních zákazníků nám umožňuje rozšiřovat záběr i do nových oblastí jako jsou datová analýza, procesní inovace, automatizace a robotizace. Za poslední 3 roky jsme počet zaměstnanců ztrojnásobili a plánujeme další růst i do budoucna.“


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce
09.12. Vánoční trhy 2022..

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN