Přípravné práce na využití vodíku v Brně se rozjely už naplno

Brno, 18. ledna 2022 – Zelený vodík z Tepláren Brno pohánějící autobusy městské hromadné dopravy. To je jeden z prvních projektů, který by se měl stát naplněním memoranda na využití vodíku uzavřeného na podzim loňského roku. Shodli se na tom zástupci projektového týmu jeho signatářů na svém úvodním jednání v Teplárnách Brno.

vodik tankovaci stanice

„Při podepisování memoranda jsem konstatovala, že Brno má šanci stát se lídrem ve využití vodíku. Neuplynulo ani čtvrt roku a zahájení konkrétních kroků na jednotlivých projektech a příprava jejich postupné realizace jsou dokladem, že tato cesta k nízkoemisní budoucnosti města postavená na udržitelnosti dostává reálné obrysy,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

„Teplárny Brno chtějí být jedním z hlavních hráčů v Brně se zeleným vodíkem a zároveň tím plnit klimatické cíle Brna a SECAP,“ potvrdil generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon a dodal: „Už nyní pracujeme na studii proveditelnosti umístění hydrolyzéru a plnicí stanice v areálu teplárny v Maloměřicích.“ V areálu nebo jeho těsném sousedství by měla vzniknout také plnička pro vozy hromadné dopravy MHD. Inspirovat se chce Brno v Berlíně a v Karlsruhe, kde již první autobusy na vodík využívají v rámci kyvadlové dopravy a mají zkušenosti rovněž s budováním vodíkových čerpacích stanic pro osobní, autobusové a nákladní vozy.

„Prostřednictvím společnosti Symbios Funding & Consulting, která patří rovněž mezi signatáře memoranda, jsme zahájili tržní konzultace na dodávky dostupných technologií,“ upřesnil vedoucí projektu Jiří Šamánek z Tepláren Brno. „Hledáme možnosti zapůjčení autobusu na vodíkový pohon. Oslovili jsme tuzemské i zahraniční výrobce z Polska, Francie a Portugalska a nyní čekáme na jejich stanovisko,“ doplnil generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

Kromě této části praktického využití vodíku zahrnuje koncept spolupráce i akademickou rovinu. Akademická pracovní skupina vedená VUT v Brně zahájila kroky k založení Evropského institutu pro výzkum vodíku a nových technologií. Institut si klade za cíl akcelerovat v Brně výzkumné aktivity související s využitím vodíku jako nosiče energie a podpořit výzkum klíčových technologií potřebných pro udržitelný rozvoj. V této souvislosti ředitel Energetického ústavu Fakulty strojního inženýrství VUT Jiří Pospíšil uvedl: „Energetické využívání vodíku je výzvou, která vyžaduje v krátkém časovém období velký objem výzkumných prací a výsledky úspěšně přenést do praxe. S tím je spojena potřeba výchovy inženýrů s pokročilými znalostmi v souvisejících oborech. Pro tyto cíle bude v krátké době klíčové využití mezinárodní spolupráce, kde VUT v plném rozsahu využije aktuální provázání univerzitních výzkumných týmů se zahraničními pracovišti.“

V rámci Evropského institutu pro výzkum vodíku a nových technologií budou s VUT v Brně propojeny spolupracující německé univerzity ve Stuttgartu a Karlsruhe, Chorvatsku a Slovinsku. Univerzitní spolupráce bude probíhat jak v oblasti rozvoje studijních programů, tak v oblasti výzkumných projektů k vodíkovým technologiím.


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Listopad 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   5  6
  7  8  910111213
14151617
2122232425
282930    
Nejbližší akce
09.12. Vánoční trhy 2022..

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN