Datové centrum TSB díky novému chlazení ušetří až polovinu nákladů

Brno, 24. května 2022 – Technické sítě Brno ušetří díky unikátnímu řešení třicet až padesát procent nákladů na chlazení datového centra v Barvířské ulici. Jako vůbec první v Česku a mezi prvními ve střední Evropě využívají sálové klimatizační jednotky, které obsahují dva nezávislé chladicí okruhy. Jde o kompresorové (strojní) chlazení a takzvaný režim freecoolingu, který je výrazně šetrnější co do spotřeby. Očekávaná návratnost nákladů, které se vyšplhaly na 5,87 milionu korun, jsou tři roky.

datove centrum ilustracni

Technické sítě Brno (TSB), které se starají o metropolitní datovou síť, v krajském městě provozují dvě vlastní datová centra. To starší v ulici Barvířská doposud pro chlazení využívalo trojici sálových klimatizačních jednotek s distribucí vzduchu do zdvojené podlahy. Venkovní část pak tvořily vzduchem chlazené kondenzátory na střeše budovy, přičemž celkový chladicí výkon systému byl 180 kW.

„Původní řešení již bylo vzhledem k současným nárokům na výkon a spotřebu zastaralé. Od loňského podzimu do jara letošního roku proto probíhala výměna za nový systém výrobce Vertiv s celkovým chladicím výkonem 250 kilowattů. Jeho realizace vyšla na 5,87 milionu korun, úspory na provozních nákladech očekáváme mezi 30 a 50 procenty. Návratnost investice je tak vypočítána na tři roky, při současné situaci na trhu s energiemi by to ale mohlo být i dříve,“ popisuje Michal Jukl, ředitel ICT Technických sítí Brno.

Nově instalované řešení nazývané Econophase je unikátní v tom, že vedle standardního režimu, při němž je chlad zajišťován kompresorem, umožňuje navíc i takzvaný freecooling neboli volné chlazení, kdy se chlad získává z venkovního vzduchu. TSB očekávají, že kompresorový provoz bude využíván zejména v letním období a teplejších přechodných měsících. Naopak v zimě a chladnějších měsících zbytku roku nastoupí volné chlazení.

„V tomto režimu je z funkce za pomoci automaticky ovládaného by-passu v závislosti na venkovní teplotě a dalších podmínkách vyřazen kompresor, který je energeticky nejnáročnějším spotřebičem celého systému. Oběh chladicí kapaliny v okruhu pak zajišťuje speciální čerpadlo umístěné ve venkovní čerpadlové jednotce,“ vysvětluje Michal Jukl.

Řešení chlazení datového centra TSB v Barvířské ulici je první podobnou realizací v České republice. O unikátnosti řešení svědčí i fakt, že v rámci střední Evropy se množství takových instalací zatím pohybuje v řádu jednotek.


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce
09.12. Vánoční trhy 2022..

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN