Dva úspěšné projekty RHK Brno mají s podporou města pokračovat

Brno, 28. srpna 2022 - Centrum mezinárodního obchodu a platforma Life Sciences 4.0 – odkaz G. J. Mendela. To jsou projekty, které v minulých letech spustila s podporou města Regionální hospodářská komora Brno. Vzhledem k tomu, že přinášejí hmatatelné výsledky, navrhuje Rada města Brna, aby získaly dotaci i na další období. Rozhodnout ještě musí zastupitelé.

ruce podane projekt

Projekt Centrum mezinárodního obchodu funguje od roku 2016. Nyní požádala Regionální hospodářská komora Brno o poskytnutí dotace ve výši 2 miliony korun ročně na jeho pokračování v letech 2023–2026.

„Centrum podporuje malé a střední podniky v regionu, které často čelí nedostatku provozního kapitálu k financování vývozu, nemají dostatečně kvalifikovaný personál, chybí jim informace o podnikatelských možnostech v zahraničí či analýza těchto trhů a obtížně získávají spolehlivé zahraniční zastoupení. Díky dosavadní finanční podpoře z rozpočtu města v celkovém rozsahu 5 milionů korun se doposud podařilo zorganizovat 14 odchozích obchodních misí, kterých se zúčastnilo na 150 zástupců jihomoravských firem, klastrů a brněnských univerzit, a zprostředkovat přes 800 nových kontaktů. Stejně tak se centrum podílelo na misích příchozích,“ uvedl náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný.

„Významným ukazatelem je pak objem uzavřených dohod a kontraktů, podaných projektů či předpokládaných zakázek, který dle vyjádření zapojených subjektů v souhrnné sumě dosahuje již nyní téměř 70 milionů korun. V této souvislosti je také potřeba doplnit, že doba, která uběhne mezi prvním setkáním se zahraničním partnerem a uzavřením kontraktu, je vysoce individuální záležitost. Závisí na komoditě, vybraném sektoru, schopnosti navázat osobní vztahy, na situaci a poptávce na trhu, odpovídající cenové nabídce, kvalitě výrobků a služeb a na identifikaci vhodných projektových zdrojů a vypsaných výzev. Samotné uzavírání konkrétních smluv a partnerství tak může trvat 1–2 roky, někdy kratší dobu, ale například v oblasti leteckého a kosmického průmyslu jde o 2–5 let,“ řekla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Platforma Life Sciences 4.0 – odkaz G. J. Mendela funguje od začátku letošního roku a sdružuje aktéry z oblasti věd o živé přírodě a zároveň i veřejnou správu. Vznikla v reakci na novou legislativu Evropské unie i covidovou krizi a snaží se mimo jiné o prevenci před dalšími vlnami paralyzujícími jak zdravotnictví, tak českou ekonomiku. „Cílem platformy – už pod zkráceným názvem Life Sciences 4.0 – je pro rok 2023 prohloubení vazby mezi univerzitními subjekty, relevantními společnostmi, tedy zejména výrobci zdravotnických prostředků, a veřejnou správou. Toho má být dosaženo prostřednictvím pořádání workshopů a konferencí, zprostředkování stáží studentů, vydávání pravidelného newsletteru, ale i přípravou podcastů s renomovanými specialisty a podporou spolupráce komerční a akademické sféry. Regionální hospodářská komora Brno a samotná platforma mají být garanty aktivit a prostředníky mezi aktéry,“ vysvětlil Tomáš Koláčný.

„Platformu vnímám jako další nástroj, jak podpořit místní podnikatelské prostředí, jeho konkurenceschopnost v oblasti věd o živé přírodě, ale i rozvoj lidských zdrojů a přístup k informacím. Dalšími kýženými efekty jsou posilování atraktivity výzkumu a vývoje a vytváření prostředí s příležitostmi pro setkávání, předávání zkušeností či spolupráci,“ sdělila Markéta Vaňková.

Pokud to schválí zastupitelé, měla by výše dotace na pokračování činnosti platformy v příštím roce být 1 534 000 korun.

Zdroj: Tiskové středisko MMB


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce
09.12. Vánoční trhy 2022..

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN