Přímé vlakové spojení Brna a vídeňského letiště bude pokračovat

Brno, 31. března 2023 - Půlroční pilotní provoz brzy skončí, vlaky na trase Brno – vídeňské letiště Schwechat by však měly v závazku takzvané veřejné služby jezdit dál. Rychleji a v lepších časech. Linku finančně podporovanou městem Brnem má s novým jízdním řádem od 11. června 2023 provozovat dopravce Gepard Express.

letadlo letiste uzemnene

Rada města Brna na základě předběžné tržní konzultace schválila záměr zajistit provoz přímého železničního spojení města Brna a mezinárodního letiště Vídeň v období od 11. června 2023 do poloviny prosince 2025 na základě smlouvy s dopravcem Gepard Express.

Ten by měl na uvedené trase zajišťovat dopravu jedním párem přímého vlakového spoje denně, jenž bude částečně hrazen kompenzací od města Brna. Její výše na zbylou část letošního roku je stanovena na 13 933 525 korun, na celý rok 2024 na 28 572 601 korun. Mechanismus výpočtu výše platby od města za rok 2025 bude stanoven ve smlouvě, která počítá s půlroční výpovědní lhůtou. Po dnešním rozhodnutí ještě musí následovat další kroky, zejména uveřejnění oznámení o výběru dopravce a následné předložení konkrétní smlouvy radě ke schválení.

Zájem provozovat linku projevil kromě Gepard Expressu také stávající poskytovatel služby, společnost RegioJet, a. s. „Za klíčové považuji to, že se podařilo dohodnout pro cestující ještě výhodnější časy, než byly ty dosavadní. Díky tomu je možné při brzkém příjezdu na letiště a pozdějším odjezdu z něj stihnout celou ranní odletovou a večerní příletovou špičku. Tento požadavek byli schopni splnit oba zájemci. Rozhodla nižší cena a kratší čas cesty. Oproti dnešnímu stavu stráví cestující ve vlaku přibližně o 35 minut méně, při porovnání aktuálních nabídek vychází vybraný dopravce lépe o 15 minut,“ uvedl radní města Brna pro dopravu Petr Kratochvíl.

Plánované časy:

  • Brno hl. n. 2:15 – Flughafen Wien 3:50
  • Flughafen Wien 23:10 – Brno hl. n. 0:45
  • Další parametry poskytované služby:
  • zajištění přidělení tras vlaků správcem infrastruktury
  • provoz klimatizovaných vozů
  • komunikace s cestujícími i v cizím jazyce (AJ/NJ)
  • zabezpečení náhradní autobusové dopravy při mimořádnosti v provozu do 30 minut od plánovaného odjezdu vlaku
  • nabídka možnosti doplňkového pojištění ztráty odletu při zpoždění vlaku (za cenu 90–100 korun)
  • zajištění uznávání jízdních dokladů IDS JMK v úseku Brno–Břeclav pro vnitrostátní cestující pro přepravu v regionální relaci
  • vydání dojezdové jízdenky na MHD v Brně k vlakové jízdence (po vyřešení technických aspektů s propojením prodejních systémů)

Zdroj: TIS MMB


Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...