Nedostatek pracovníků řeší Technické sítě Brno spoluprací se školami

Brno, 31. října 2023 - Nízká nezaměstnanost má nejen mezi technickými obory za následek nedostatek pracovníků na specializovaných pracovištích. Právě technické obory jsou současnou situací na pracovním trhu postiženy velmi citelně. Své o tom ví i městská společnost Technické sítě Brno, která bojuje s nedostatkem lidských zdrojů spoluprací s brněnskými středními i vysokými školami. Studenty, kteří zde absolvují své praxe, se daří k oboustranné spokojenosti zapojovat do pracovního procesu.

novy job prace

Technické sítě Brno (TSB) se snaží studentům středních i vysokých škol vycházet co nejvíce vstříc. Spolupráce probíhá různými formami a vždy záleží na oboustranné domluvě, možnostech studentů a požadavcích jednotlivých škol. Studentské praxe nejsou nijak finančně ohodnocené, zájemci se ale mohou hlásit i na klasické brigády s odpovídajícím smluvním finančním ohodnocením.

„Se studenty středních škol, jejichž hlavní specializací je IT, spolupracujeme v rámci výkonu jejich povinné čtrnáctidenní odborné praxe. V květnu tohoto roku takto absolvovali praxi čtyři studenti ze Střední školy informatiky, poštovnictví a finančnictví Brno v Čichnově ulici, v září jsme přivítali již pětičlennou skupinu, ve které byli i studenti, kteří se k nám vrátili po jarní spolupráci. Nově jsme navázali spolupráci se střední školou Tišnov, jejímž zájemcům jsme umožnili klasickou letní brigádu na odboru veřejného osvětlení,“ přibližuje situaci Jana Maťovčíková, HR manažerka Technických sítí Brno.

I z řad praktikantů se rekrutují noví zaměstnanci TSB. Podle Matovčíkové se jedná o jednotky studentů, kteří v městské firmě zůstávají po absolvování studia. „Do našich výběrových řízení se ale hlásí i zájemci, kteří se přihlásili na doporučení kamaráda, který u nás praxi absolvoval a byl s ní spokojený. Z tohoto pohledu jsou pro nás praxe velmi důležité, protože se tak dostáváme do povědomí větší skupiny studentů, než jen těch, které známe osobně,“ doplňuje Maťovčíková.

S praxemi je spokojenost na obou stranách
Spokojenost s průběhem praxí potvrzují jak školitelé, tak samotní studenti. Lukáš Rosa, instruktor a zaměstnanec odboru ICT, si praxe se studenty pochvaluje. „Spolupráce se žáky je prakticky vždy bezchybná, studenti jsou dochvilní a pracovití. Doufáme, že jsme dokázali rozšířit obzory téhle oblasti a žáky tak připravit do profesního života, ideálně v prostředí TSB.“

Praktikant Jan G. ze střední školy Čichnova oceňuje pomoc a ochotu svých školitelů. „Naučil jsem se dávat informace do databází, prošel jsem si kolektory pod zemí, viděl jsem dispečink i serverovnu. Kromě operačního systému Windows jsem využíval i Linux. Vedoucí byli hodní a nápomocní, minule se mi tu líbilo, proto jsem se vrátil,“ popisuje student 4. ročníku Jan, který by se v TSB rád zaučil na některé z juniorských pozic.

Střední škola informatiky, poštovnictví a finančnictví Brno, která sídlí v Čichnově ulici, spolupracuje s Technickými sítěmi již deset let. Podle ředitelky školy Olgy Hölzlové je pro její studenty práce v TSB velkým lákadlem. „Naši žáci pravidelně hodnotí praxe v TSB jako velmi přínosné a zajímavé. Vzdělání, které se jim u nás dostává, přesně koresponduje s náplní práce při praxích. Ze zkušeností víme, že drtivá většina studentů, kteří praxemi v TSB projdou, má zájem o toto zaměstnání i po absolvování naší střední školy,“ říká Hölzlová.

Den firem jako další příležitost
Další možností, jak nalákat šikovné studenty pro budoucí uplatnění v Technických sítích, je Den firem. TSB se těchto dnů v několika středních školách účastní a rozšiřuje si tak možné portfolio budoucích zaměstnanců. „V dnešní době je to prakticky nutnost. Například na pozici provozní elektrikář naše poptávka výrazně převyšuje možnosti pracovního trhu. Den firem je další z alternativ, jak tyto specializované pozice v blízké budoucnosti naplnit,“ popisuje Maťovčíková.

Jednou ze středních škol, kde se v rámci Dne firem TSB pravidelně prezentuje, je Střední průmyslová škola Brno, Purkyňova. „Technické sítě u nás každoročně představují svou firmu formou prezentace s následnou debatou se studenty z oborů, které odpovídají požadavkům na jejich budoucí zaměstnance. Pro studenty je to velmi obohacující zkušenost, protože si díky tomu rozšíří představu o svém možném uplatnění na trhu práce,“ uzavírá Alena Klobásová ze studijního oddělení Střední průmyslové školy Brno, Purkyňova.

Foto: Ingimage


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...