Brno bude hostit největší středoevropské setkání odborníků na chytrá města

Brno, 31. května 2024 - Od 4. do 6. června se na brněnském výstavišti uskuteční URBIS The Smart Cities Meetup. Akce je složena z konferenční a výstavní části a je určena především zástupcům samospráv. Jejím cílem je zprostředkovat návštěvníkům nejnovější poznatky z oblasti Smart Cities a pomoci samosprávám se zaváděním inovací, sdílením dobré praxe a propojením s aktéry v inovačním ekosystému.

brno

URBIS aktivně podporují Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Ministerstvo životního prostředí ČR, Ministerstvo dopravy ČR, Svaz měst a obcí ČR, Sdružení místních samospráv ČR, Jihomoravský kraj, statutární město Brno a desítky dalších profesních sdružení a institucí.

„Mám radost, že díky podpoře partnerů se podařilo připravit letošní veletrh URBIS na velice vysoké úrovni za účasti předních tváří české Smart City scény i uznávaných zahraničních hostů. Věřím, že se akce stane klíčovou událostí se zaměřením na chytrá města a bude vynikající příležitostí pro sdílení know-how, inspiraci a budování nových partnerství, která přispějí k udržitelnému rozvoji našich měst,“ uvedl Jan Kubata, generální ředitel společnosti Veletrhy Brno.

„Brno i celý Jihomoravský kraj mají dlouhodobou strategii podpory podnikání a inovací. Díky tomu zde vznikla a rozvinula se silná inovační komunita. Jsme místem, kde se daří high-tech oborům, od elektronové mikroskopie, v níž je Brno světovým lídrem, až k IT a kyberbezpečnosti. Tato fakta se úročí i v různých oceněních. Nejčerstvěji jsme teď v analýze Město pro byznys obsadili zlatou příčku, jako první region v Česku jsme pro letošní rok získali prestižní titul European Entrepreneurial Region 2024. Je tak zcela na místě, že se veletrh orientující se na oblast inovací a smart přístupů odehrává právě tady a s naší dlouhodobou podporou,“ dodala primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Přes 100 špičkových řečníků z Česka i zahraničí
Nová koncepce URBIS klade speciální důraz na konferenční část. Hlavní část programu věnovaná seznámení s klíčovými trendy a výzvami souvisejícími s rozvojem sídel se odehraje v rotundě pavilonu A. Kromě českých odborníků a odbornic budou předávat svoje know-how vystupující z Rakouska, Finska, Německa, Portugalska, Norska nebo Slovenska.

„Spolupráce s odborníky napříč evropskými státy je pro inovace v oblasti dopravních řešení nebo zelené energetiky naprosto nezbytná. Příklady dobré praxe sbírá i Jihomoravský kraj v rámci mezinárodních platforem – třeba projektu Strategic foresight, který má pomoct s analýzou a plánováním udržitelného rozvoje kraje, mj. i s ohledem na klimatické změny. Tahle výměna know-how je k nezaplacení,“ dodává náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jan Zámečník, pověřený oblastí regionálního rozvoje.

Tematicky je konference rozdělena do tří oblastí – energie a klima, efektivní veřejná správa a mobilita budoucnosti. Hlavní řečníci ke každé z oblastí promluví v rotundě první den dopoledne, mezi nimi ministr životního prostředí ČR Petr Hladík, ministr dopravy ČR Martin Kupka, náměstek ministra pro místní rozvoj Radim Sršeň a náměstkyně ministra pro evropské záležitosti Pavlína Žáková. Druhý den bude program pokračovat vystoupeními zaměřenými na energetiku spolupráci mezi aktéry a třetí den se soustředí na oblast mobility.

V hale A1 a sálu Morava jsou pak umístěna další 3 menší auditoria. V nich bude dán prostor hlubšímu vhledu do dílčích témat s důrazem na praktické zkušenosti a také představení řešení vystavovatelů. Celkově je v konferenčním programu URBIS zařazeno zhruba 6 desítek programových bloků, což vytváří největší koncentraci, jaká kdy byla v Česku k vidění.

Zdroj: TIS MMB, foto: Ingimage


Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...