Investice v kraji míří především do Brna

Jihomoravský kraj vloni v projektech získaných agenturou CzechInvest přilákal nejvíc nových pracovních míst. Investoři tu celkem přislíbili vytvořit zaměstnání pro 2558 lidí. Desetina pozic bude patřit vysokoškolákům. Vyplývá to z aktuálních statistik přílivu investic agentury CzechInvest. V Jihomoravském kraji tak vzniká celkem 35 investičních projektů za 2,287 miliardy korun.

„Velmi úspěšné je především Brno, kterému se dlouhodobě daří lákat investice do výzkumu a vývoje nebo do strategických služeb, jako je například vývoj softwaru. Vloni tak CzechInvest přímo v Brně pomohl uskutečnit investice celkem 26 společnostem. A plných 22 z nich plánuje právě vývojová centra nebo centra sdílených služeb,“ uvádí Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest.

Nejčastěji v Jihomoravském kraji investovaly společnosti, které působí ve strojírenství a v elektronickém a elektrotechnickém průmyslu. Z obou těchto odvětví v kraji vznikne shodně po osmi nových projektech. V těsném závěsu za elektronikou a strojírenstvím skončili vývojáři softwaru. Ti ohlásili sedm nových investic. Všechny přitom zamíří přímo do Brna.

Jednou ze společností, která vloni v Jihomoravském kraji oznámila plány na budoucí expanzi, jsou američtí vývojáři otevřeného softwaru Red Hat. Ti v Brně působí už čtyři roky a v současné době tu zaměstnávají na dvě stovky vývojářů. Plány na rozšíření přijel v říjnu oznámit viceprezident společnost Paul Cormier, který také brněnské pobočce předal ocenění pro nejlepší inženýrské středisko Red Hat na světě.

Brno patří k regionům s nejvyšší koncentrací vysokoškolských studentů. A právě rozsáhlá nabídka mladých talentů je to, co na jih Moravy táhne nové a nové investory,“ vysvětluje Rudyšarová.

Celkem tak CzechInvest dosud pro jižní Moravu získal 212 investorů, kteří tu do svých projektů vloží 59,350 miliardy korun. Práci v nich postupně nachází 27 028 lidí. Od svého založení v roce 1992 se agentura CzechInvest podílela na 1356 investicích v hodnotě 665 miliard korun. Přímo v projektech zprostředkovaných agenturou CzechInvest nachází postupně práci 206 338 lidí. Další tisíce pracovních míst pak vznikají v navazujících investicích.

Investice zprostředkované agenturou CzechInvest pro Jihomoravský kraj

Rok 2009 Celkem 1993–2009
Počet projektů 35 Počet projektů 212
Výše investice 2 287 mil. Kč Výše investice 59 350 mil. Kč
Pracovní místa 2 558 Pracovní místa 27 028

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...