V budově Krajského úřadu se představí významné rukopisy

Do budovy Krajského úřadu Jihomoravského kraje doputuje výstava nazvaná „Comestor, Otec Tří králů a šíření jeho Historie scholastiky v českých zemích“. Zájemci ji budou moci zhlédnout ve foyer krajského úřadu na Žerotínově náměstí 3/5 v Brně od 1. do 30 září.
Stručnou historii nejznámějšího středověkého biblického dějepisu připravil Památník písemnictví na Moravě, pobočka Muzea Brněnska, ve spolupráci se Státním okresním archivem Brno-venkov. Comestor se v této podobě představil veřejnosti nejprve v Rajhradě a pak v Olomouci a Jihlavě.
Tento spis, nazývaný Historia scholastica, je dílem Petra Comestora, významného středověkého teologa a kancléře pařížské univerzity, který jej sepsal mezi lety 1169 až 1173. Dnes bychom mohli jeho práci označit jako dějepis pro školy, či biblický dějepis (dějeprava). Jedná se o soubor biblických dějin a o výňatky z církevních Otců a starověkých dějepisců. Do češtiny byla kniha přeložena již kolem roku 1400 a zřejmě se tak stalo pro potřeby Emauzského kláštera v Praze.
Výstava představuje rukopisná dochování tohoto titulu, ale také knihy tištěné. Návštěvníci si mohou prohlédnout nejen reprodukce rukopisů psaných latinsky, ale také staroslověnsky, z nichž některé jsou psány tzv. charvátskou hranatou hlaholicí.

5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...