Vila Löw-Beer hledá pamětníky Domova mládeže

Brno, 21. dubna 2020 – V prostorách secesní vily na ulici Drobného 22 fungoval mezi lety 1954 až 2012 Domov mládeže. Za padesát osm let existence prošly jeho dveřmi stovky mladých slečen a chlapců. Podělte se i o své vzpomínky v probíhajícím výzkumu Vily Löw-Beer v Brně.

Domov mladeze ve vile low beer devcata v okne jejich pokoje konec 60 let

Vilu si nechal postavit v roce 1904 Moriz Fuhrmann a později ji obývala rodina bohatého židovského podnikatele Alfreda Löw-Beera. Po druhé světové válce byla vila oficiálně zestátněna a v roce 1954 zde byl zřízen Domov mládeže. Jednalo se o novou pobočku Masarykova studentského domova na Cihlářské. A právě této poválečné historii se věnuje v současnosti probíhající výzkum Muzea Brněnska, jehož je Vila Löw-Beer v Brně pobočkou.

Výzkum začal v srpnu loňského roku. Začátky nebyly jednoduché, ukázalo se, že v literatuře a archivních pramenech potřebné informace schází. Zásadním zdrojem informací se tak stal orální výzkum. „Vytvořili jsme pracovní seznam otázek pro pamětníky – o fungování internátu, denním režimu, trávení volného času. Prvními respondenty se staly návštěvnice vilové expozice, které se při prohlídce zmínily, že zde ve svých studentských letech bydlely. Od nich jsme pak získali další kontakty na jejich někdejší spolubydlící,“ přibližuje historička Jana Černá, vedoucí výzkumu.

Domov mládeže sídlil ve vile bezmála šedesát let. Tato léta jsou naplněna mnohými osobními příběhy, které se teď před historiky otevírají. Během výzkumu se také daří rozšiřovat sbírku muzea o nejrůznější osobní materiály pamětníků Domova mládeže. Jedná se například o kresby a fotografie zachycující prostředí i obyvatele internátu, vycházkové knížky, stravenky nebo hodnocení chování studentek, které vychovatelky pravidelně posílaly rodičům.

Postupně tak krystalizuje obraz o tamním životě, který navzdory nesvobodné době poskytl svým obyvatelům harmonické a rodinné prostředí. Výsledky výzkumu představí výstava v galerii Celnice umístěné v zahradě vily Löw-Beer. Pokud jste ve vile bydleli a máte zájem podělit se o své vzpomínky, napište e-mail kurátorce a historičce Janě Černé: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...