Brněnská káznice se dočká digitálního zdokumentování

Brno, 12. listopadu 2020 – Zachování unikátního kulturního dědictví v bývalé káznici mezi ulicemi Soudní a Cejl spočívající především v digitálním uchování původních nápisů na zdech v celách je cílem projektu obecně prospěšné společnosti POST BELLUM. Radní na digitální dokumentaci a historický výzkum areálu přispěli částkou 242 tisíc korun.

kaznice na cejlu brno

„Brněnská káznice představuje místo, kde se psaly dějiny nejen města Brna, ale především zde trpěli mnohdy neprávem věznění lidé. Právě po nich se zde dochovalo memento v podobě nápisů na zdech jednotlivých cel a ty by měly být zaznamenány pro další generace,“ vysvětlila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

POST BELLUM se na statutární město Brno obrátilo s žádostí o podporu projektu digitální dokumentace a historického výzkumu areálu brněnské káznice na Cejlu. Tento projekt se pak zaměří právě na digitální dokumentaci (fotogramemetrický a laserový scan interiéru i exteriéru) a epigrafické (paleografické a historické) studium historických spontánně motivovaných nápisů dochovaných na zdech cel.

„Nápisy v tzv. celách smrti jsou vytvořeny někdejšími vězni. Často jde o vzkazy, básně, protesty nebo kresby. Je štěstí, že bývalá káznice svého času fungovala jako archiv, čímž se podařilo tyto nápisy zakonzervovat. Díky tomu jsou vzkazy na zdech evropským unikátem,“ uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Skenování nápisů bude nutné provést co nejdříve. „Bohužel víme, že stav budovy bývalé káznice se zhoršuje. Proto podporujeme tento projekt, který pomůže zachovat historické nápisy alespoň v digitální podobě, a nedojde tak k úplnému zničení tohoto cenného kulturního dědictví,“ řekl radní pro oblast kultury Marek Fišer.

Naskenované nápisy i budova samotná pak budou prezentovány v připravované stálé expozici Institutu Paměti národa, jehož regionální pobočka Jihomoravského kraje v káznici sídlí. Lidé tak budou moci navštívit několik „virtuálních cel“, k jejichž vytvoření budou použity informace získané v rámci tohoto podpořeného projektu.

Celkový rozpočet projektu „Digitální dokumentace a historický výzkum areálu brněnské káznice“ činí 726 tisíc korun. Pobočka Paměť národa Jihomoravský kraj, POST BELLUM, z. ú., vloží do této záchranné aktivity částku 242 tisíc korun. Jihomoravský kraj i město Brno bylo požádáno o podporu ve stejné částce. O jejím poskytnutí rozhodnou ještě zastupitelé.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...