Do podzimu vznikne projekt na zpřístupnění brněnských historických vodojemů

Brno, 7. února 2021 - Zpřístupnění vodojemů na Žlutém kopci, o kterém se mluví už několik let, se postupně přibližuje. Brněnští radní nyní vybrali firmu, která naprojektuje nové vstupy a další úpravy umožňující otevřít tuto unikátní technickou památku veřejnosti.

210120 38 zpristupneni vodojemu 1

„Už loňské částečné zpřístupnění vodojemů vyvolalo mezi lidmi velkou poptávku a prohlídky pořádané TIC Brno byly během chvilky vyprodané. Nebývalý zájem, pozitivní ohlasy a taky třeba vítězství v anketě Turistické novinky 2020, kterou vyhlásil portál Kudy z nudy, nás jen utvrdily v tom, že otevření vodojemů bude stát za vynaložené prostředky,“ konstatovala primátorka Markéta Vaňková.

Vybraný zhotovitel, Ing. arch. David Prudík, bude mít za úkol vypracovat projektovou dokumentaci. Hotová by podle smlouvy měla být ještě letos. „Kvůli bezpečnosti musíme všechny vodojemy vybavit dvěma vstupy. To je zásadní podmínka hasičů pro to, aby sem mohli být vpuštěni návštěvníci. Nyní se totiž do vodojemů vstupuje šachtami po žebřících, což plnohodnotnému zpřístupnění z bezpečnostních důvodů brání. Druhou hlavní změnou bude vybudování elektroinstalace, která dovolí návštěvníkům odložit baterky a vodojemy nasvítit,“ uvedl náměstek pro oblast správy majetku Jiří Oliva.

„Zásahy do památky musí být co nejmenší, aby se nenarušila jedinečná atmosféra, ale zároveň aby do budoucna byly možné jak běžné prohlídky veřejnosti, tak pořádání určitých kulturních akcí. Prostor je atraktivní i pro filmaře, kteří o natáčení v něm projevili zájem opakovaně už dříve. Do jednoho z vodojemů uvažujeme umístit muzeum vodárenství, další prostor by mohl být opět částečně zatopen a návštěvníkům představen netradičně z paluby lodiček,“ představil budoucnost tohoto spektakulárního prostoru Jiří Oliva.

Plánované stavební úpravy se dotknou nejen samotných vodojemů, ale celého přilehlého areálu. „V rámci investiční akce počítáme i s novými přístupovými cestami, terénními a sadovými úpravami, osvětlením nebo s novým mobiliářem, jako jsou lavičky, koše. Zrekonstruovat bude potřeba také přítomný památkově chráněný domek, ve kterém by do budoucna mohlo vzniknout zázemí pro návštěvníky, jako třeba pokladny nebo toalety,“ nastínil radní pro oblast investic David Grund. Vytvoření projektové dokumentace město vysoutěžilo za necelého 1,5 milionu korun.

Foto: MMB


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...