Objevená historická studna na Svatopetrské se stane uměleckým dílem

Brno, 7. července 2021 - Při práci na stavbě „Tramvaj Plotní“ objevili dělníci před domem Svatopetrská č. 18 historickou studnu. Vybudována byla v průběhu 19. století a její vznik souvisí se založením továrny F. Semmlera a H. Frenzla na stearinové svíčky a mýdla, která byla svého času jednou z největších továren ve střední Evropě. Rada města dnes vybrala zhotovitele, který umožní studnu zakomponovat do prostoru.

210616 historicka studna foto1

Po nálezu historické studny řešilo vedení města s představiteli městské části Brno-jih, jak se zajímavým objevem naložit. „Nakonec jsme se po vzájemné dohodě rozhodli historickou studnu zakomponovat do nově upravené pěší komunikace při ulici Svatopetrské. Část nad terénem bude vyvedena na úroveň stoleté vody a pojata jako výtvarné dílo, které bude také estetickým způsobem zakrývat ústí studny s vnitřním nasvícením. Součástí díla bude panel s vysvětlujícími informacemi o historickém objektu studny. Výtvarné dílo bude pojato jako symbol povodí řek Svratky, Svitavy a Ponávky, které se v tomto území prolínají,“ vysvětlil radní pro oblast investic David Grund.

Začleněním objevené studny do prostoru nově upravované Svatopetrské ulice bude zachována připomínka nedávné historie místa. Přispěje to ke zhodnocení této lokality, jejíž paměť pomalu mizí s likvidací posledních objektů vzniklých v 19. století a výstavbou nových budov a širokých silničních staveb. Tato drobná architektura oživí paměť místa a zpříjemní vnímání kdysi velmi zajímavého území, jehož historie se začíná datovat od 12. století.

210616 historicka studna foto2

Foto: MMB


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...