Stará radnice bude sídlem nového Institutu Paměti národa

Brno, 27. července 2021 - V prostorách na Radnické 8 a 10, kde nyní sídlí TIC Brno, by mohl vzniknout Institut Paměti národa. Tento projekt je jednou z aktivit neziskové organizace Post Bellum, která uchovává vzpomínky pamětníků z dob totalit 20. století.

stara-radnice-brno

„V loňském roce jsme s organizací Post Bellum podepsali memorandum o spolupráci na projektu Institutu Paměti národa. Ten se věnuje archivaci vzpomínek a reálných zkušeností lidí, kteří prošli perzekucí totalitních režimů minulého století. Přitahuje pozornost k neznámým hrdinům, na něž by se mohlo zapomenout. Každé svědectví skládá dohromady mozaiku dějinných hrůz, z nichž se musíme poučit, abychom minulost neopakovali,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Institut Paměti národa bude sloužit jako vzdělávací a kulturní centrum, ale také jako prostor pro setkávání a dialog. Jeho součástí bude také kavárna a knihkupectví s nabídkou knih zapadajících do tématu projektu. Stálá expozice se bude věnovat průřezu dějinami 20. století, ale budou se tam konat také krátkodobé výstavy reagující na aktuální výročí a historické události. Online bude zpřístupněn také archiv nahrávek s pamětníky obou totalitních režimů. Dosud Paměť národa publikovala již 4 984 výpovědí pamětníků.

„V Institutu budou probíhat vzdělávací programy pro žáky a studenty brněnských škol i pro veřejnost. Prostor na Radnické bude využíván také ke společenským akcím, promítání filmů a dalším událostem. Celý projekt je koncipován do dvou fází. Během první by měly vzniknout komerční prostory kavárny a na ně bude navazovat samotná multimediální expozice v poschodí objektu,“ doplnil radní pro kulturu Marek Fišer.

TIC Brno souhlasí s přenecháním části prostor na Radnické 8 a 10 organizaci Post Bellum. Aby vše proběhlo legislativně správně, musí radní v první fázi odsouhlasit adresný záměr pronájmu. Až poté se povedou jednání o podobě a podmínkách samotné smlouvy o pronájmu daných prostor. „Chodba a hala na Radnické je v tuto chvíli nevyužitá, vítáme proto zájem Post Bellum o jejich zpřístupnění lidem s takto přínosným projektem. Velkou výhodou je také lokalita v centru města u Staré radnice, která je oblíbeným turistickým cílem. Věřím proto, že si cestu do Institutu Paměti národa najdou i kolemjdoucí a turisté,“ sdělil náměstek primátorky pro oblast bydlení a správy majetku města Jiří Oliva.

Podle předběžných odhadů by mohly přípravy přestavby začít již v srpnu letošního roku v přízemí objektu, kde vzniknou komerční prostory. Na jaře příštího roku budou následovat úpravy pro zřízení expozice a zázemí pro Institut Paměti národa včetně místnosti pro archiv a mediatéku s nahrávkami.


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...