Expozice o architektu Wiesnerovi evokuje jeho slavnou kavárnu Esplanade

Brno, 1. prosince 2021 - Krematorium na Ústředním hřbitově, palác Morava na Malinovského náměstí, vila Stiassni v Pisárkách či kavárna Esplanade na rohu Rooseveltovy a Jezuitské. Tyto stavby mají společného jmenovatele –architekta Ernsta Wiesnera, který významně ovlivnil tvář moderního Brna. Příští rok se ho chystá připomenout stálá expozice ve vile Stiassni spojená s kavárnou.

 expozice Ernsta Wiesnera obr

Kdysi nedostupná vila Stiassni (známá za komunistického režimu jako vládní vila) na Hroznové ulici v Pisárkách byla v letech 2012–2014 památkově obnovena a otevřela se Brňanům i návštěvníkům města jako jeden ze zdejších architektonických klenotů. Byla postavena pro brněnského textilního továrníka Alfreda Stiassného a jeho rodinu v roce 1929 podle návrhu architekta Ernsta Wiesnera.

Ernst Wiesner patřil mezi nejvýznamnější osobnosti z generace zakladatelů brněnské moderní architektury. Je podepsán pod podobou unikátního krematoria, kavárny Esplanade (vznikla v letech 1925–1927 a zanikla během bombardování Brna v roce 1944), paláce Morava nebo spolu s Bohuslavem Fuchsem banky na náměstí Svobody.

„Přesto v Brně neexistuje stálá komplexnější připomínka Wiesnerova díla. Proto jsme se rozhodli podpořit žádost Národního památkového ústavu o poskytnutí individuální investiční dotace na realizaci stálé expozice o díle tohoto architekta,“ vysvětluje radní pro kulturu Marek Fišer.

Radní navrhli zastupitelům podpořit vznik kavárny dotací ve výši 500 tisíc korun z rozpočtu města Brna. Vhodný prostor k jejímu umístění se nachází ve vile Stiassni. „Autoři projektu, architekti Rusín a Wahla, se inspirovali Wiesnerovou slavnou kavárnou Esplanade a situovali expozici do kavárny, která ve vybraných detailech tuto významnou realizaci evokuje. Ernst Wiesner navrhl více domů pro movitou židovskou klientelu, ale vila Stiassni je jako jediná přístupná veřejnosti. Průměrná roční návštěvnost se pohybuje kolem 11 tisíc lidí a stále stoupá. Možnost občerstvení pro návštěvníky tu ale citelně chybí, ani v okolí vily se žádná kavárna nenachází. Propojení prezentace životního díla jednoho z nejvýznamnějších brněnských meziválečných architektů s kavárenským prostorem by tedy mohlo přitažlivost této památky ještě zvýšit,“ doplnil Marek Fišer.

Stálá expozice se bude nacházet v prostoru bývalé kuchyně v přízemí vily, na kterou bezprostředně navazuje zastřešená venkovní lodžie (vhodná pro letní terasu), jež představuje nejtypičtější architektonický prvek domu. Prostor je na konci prohlídkové trasy a současně umožňuje samostatný vstup přímo ze zahrady. Kavárna by mohla být doplněna o kusy nábytku (repliky i originály) z Wiesnerovy tvorby.

Požadovaná dotace se vztahuje na pokrytí nákladů na obklad stěn a posuvný panel i výrobu a montáž předního a zadního barového pultu. Podle předpokladu by stálá expozice s kavárenským provozem mohla být hotová v létě příštího roku.

Zdroj: Tiskové středisko MMB, vizualizace: Atelier RAW


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...