Kaple sv. Antonína Paduánského v Žabovřeskách v soutěži o nejlépe opravenou památku v kraji

Brno, 2. února 2023 - Jihomoravský kraj pravidelně vyhlašuje soutěž o nejlépe opravenou kulturní památku za uplynulý rok. Do tohoto klání se letos přidává i statutární město Brno s rekonstruovanou kaplí sv. Antonína Paduánského v Žabovřeskách. Soutěž vyhlašuje Rada Jihomoravského kraje od roku 2007 a týká se jak velkých staveb a budov, tak i drobných objektů a výtvarných děl.

220909 VMO Zabovreska kaplicka foto sch022

„Stavba velkého městského okruhu na Žabovřeské s sebou přináší nejen nové řešení pro motoristy a vybudování unikátního tunelu pro tramvaje, dotkla se také kaple sv. Antonína Paduánského v lokalitě Kamenný mlýn – najdeme ji na vyvýšené terase přímo nad novou tratí tramvaje v blízkosti ústí tunelu. Tato neogotická stavba prošla v loňském roce celkovou rekonstrukcí,“ podotkla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Město Brno bude letos soutěžit poprvé, a to v kategorii drobných staveb. „Rekonstrukce kaple probíhala současně s dopravní stavbou a podařilo se ji obnovit do původního stavu. Především se jednalo o obnovu a zachování typického režného cihelného zdiva. Nově byla kaple osazena odlévaným zvonem s pamětními nápisy. Jakmile bude tato část okruhu hotova, na kapličku se bude moci jít podívat každý díky novému chodníku podél tramvajové trati,“ uvedl první náměstek primátorky René Černý.

220909 VMO Zabovreska kaplicka foto sch016

Sakrální stavba zasvěcená sv. Antonínu Paduánskému je jedinou připomínkou bývalé německé osady Kamenný mlýn, která se vytvořila okolo textilní továrny Schwab. Do neogotické podoby byla vystavěna v roce 1884 podle návrhu architekta Aloise Franze hlavním zednickým mistrem Hugo Prochaskou.

Hlasování v soutěži o nejlépe opravenou kulturní památku Jihomoravského kraje začíná 13. března a končí 31. března. Hlasovat lze pomocí SMS.

Zdroj: TIS MMB, foto: M. Schmerková


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...